Napadlo vás někdy spočítat si, kolik máte v domácnosti čisticích prostředků? No, málo to asi nebude. A co se jich jednou provždy vzdát a začít si vyrábět vlastní drogerii? To už je výzva. Ale rozhodně za těch pár minut, které vám domácí výroba zabere, stojí.
Možná si říkáte, že na výrobu drogerie nemáte čas a nevíte, kde začít. My vás přesvědčíme, že to není nic složitého. Potřebovat totiž budete jen pět domácích prostředků, které bez nadsázky umí nahradit celou drogerii. Pro začátek se neobejdete bez jedlé a prací sody, octa, kyseliny citrónové a jádrového mýdla.
Chráníte životní prostředí, šetříte kapsu
Proč vsadit na vlastnoručně vyrobenou drogerii? V první řadě máte pod kontrolou, co budou vaše produkty obsahovat. Doma vyrobené přípravky jsou šetrnější k životnímu prostředí, protože nekupujete zbytečné obaly, a navíc použité prostředky jsou většinou přírodního původu nebo se snadno rozloží. A navíc díky domácí výrobě ušetříte.
Pět domácích prostředků, bez kterých se neobejdete
Jedlá soda
Jedlá soda má poměrně velké využití. I když její nejznámější užití je při pečení, skvěle se hodí také jako čisticí prostředek. Má totiž dezinfekční účinky, rozpouští vodní kámen a je výborná jako odmašťovač. Použít ji můžete i na výrobu domácího deodorantu. Jedlá soda se nejčastěji prodává v malých sáčcích, ovšem ve většině bezobalových obchodů ji seženete váženou.
Soda
Sodu v domácnosti využijete jako čisticí prostředek nebo na praní. Buď si z ní můžete vyrobit vlastní prací prostředek, nebo zesílit účinky vašeho čisticího prostředku. Při jejím používání ale buďte opatrní, je totiž označována za nebezpečnou látku. Při nevhodném zacházení může snadno dojít k podráždění pokožky, očí nebo dýchacích cest. Pro svůj klid proto doporučujeme si během používání nasadit rukavice.
U jedlé sody a sody může často dojít k záměně, protože se jedná o bílé prášky. Nezapomeňte tedy při jejich skladování dbát na pečlivé označení.
Ocet
Ocet má většina lidí spojený s využitím v kuchyni, ale přitom je to velmi šikovný pomocník v domácnosti. Využijete jej jako čistič, aviváž, ale i jako leštidlo do myčky. Díky svému kyselému pH a antibakteriálním účinkům pomáhá i proti pálení žáhy nebo při zápachu z úst. Přestože je ocet skvělým pomocníkem při čištění, jsou povrchy, které nejsou pro ošetření octem vhodné. Jedná se o hliníkové povrchy, přírodní kámen, silikonové spáry nebo gumová těsnění. Na čištění silikonových spár se daleko více hodí kyselina citrónová nebo jedlá soda.
Kyselina citrónová
Kyselina citrónová, kterou najdete v citrusech, je takový malý zázrak v kuchyni i domácnosti. Využijete ji při výrobě čistidel, pomůže s odvápněním, ale je také vynikajícím přírodním konzervantem potravin a přírodních produktů. Jak už je zřejmé ze samotného názvu, jedná se o kyselinu, proto buďte při jejím užívání opatrní. Vyhněte se kontaktu s očima. Pokud jste citliví, rozhodně nezapomínejte na gumové rukavice. Také nepřekračujte doporučenou dávku, zejména u pokrmů. Při jejím nákupu opět doporučujeme dát přednost většímu balení, kupujte výrobek v potravinářské kvalitě.
Jádrové mýdlo
Bez jádrového mýdla se neobejdete při výrobě domácího pracího prostředku nebo při odstraňování skvrn. A možná vás překvapí, že si z něj připravíte i prostředek k ošetření rostlin při napadení škůdci. Většina jádrových mýdel dnes bohužel obsahuje palmový olej, proto se při jejich nákupu zaměřte na to, zda pochází z ekologicky kontrolovaného zemědělství, případně se takovému mýdlu úplně vyhněte. K dostání jsou i mýdla z olivového oleje.
Recepty
Univerzální domácí čistič z jedlé sody
Potřebujete: 3 lžičky jedlé sody v prášku, 3 lžičky nastrouhaného jádrového mýdla, 700 ml teplé vody, nádobu (ideálně rozprašovač o objemu 750 ml) a pár kapek éterického oleje. Ten si můžete vybrat podle vlastních preferencí. Ideálně vybírejte takový, který má antibakteriální účinky a zabraňuje tvorbě plísní. Skvěle se hodí tea tree, eukalypt nebo levandule.
Postup: Do hrnce dejte vodu a přidejte jádrové mýdlo a nechte zahřívat. Míchejte, dokud se mýdlo nerozpustí. Po vychladnutí přidejte sodu a případně éterický olej a zamíchejte. Potom již můžete plnit do rozprašovače. Před každým použitím lahvičku protřepejte.
Tekutý prací prostředek
Prací prostředky bývají často předražené a navíc nešetrné k životnímu prostředí. Vyrobit si doma prací gel není přitom nic složitého. Recept níže je na zhruba dva litry pracího prostředku.
Potřebujete: 4 lžíce prací sody, 30 g jádrového mýdla, 20 kapek éterického oleje (skvěle se hodí levandule nebo citrónová tráva), 2 litry vody, nádobu na uskladnění gelu, vařečku, naběračku, nálevku, hrnec, struhadlo, metličku a vysoký hrnec
Postup: Jádrové mýdlo nastrouhejte a dejte společně s prací sodou do hrnce. Uvařte si vodu a zalijte jí sodu s mýdlem, poté míchejte metličkou, dokud se vše nerozpustí. Směs nechte vychladnout a odležet. Pokud vám směs ztuhne, zkuste ji znovu promíchat. Hotový gel by měl být tekutý. Na závěr přimíchejte éterický olej a přes nálevku nalijte do připravené nádoby.
Boxík
Další tipy na domácí výrobu drogerie najdete v knize „Pět domácích prostředků nahradí celou drogerii“, kterou vydává nakladatelství KAZDA. Seženete ji v eshopu www.canatura.com.
Potřebujete jen pět domácích prostředků, které bez nadsázky umí nahradit celou drogerii