CALI TRIP - coming soon 2025 800x100
Search
Close this search box.

Bolí vás v krku? Nezoufejte, je tu Angínovník čínský

Nikdy nezapomenu na naše první setkání s tímto milovníkem slunce. Návštěva angíny už si v mém krku zouvala boty, a jelikož jsem zoufale potřebovala první pomoc, obrátila jsem se na svoji matku, zda má něco po ruce. Se slovy „ale jistě“, mi přinesla kousek zeleného listu a říká, „zkus tenhle ‚angínovník‘ “. Zapomněla však dodat, že toto setkání bude doprovázet opravdu rozpalující pocit v krku. Najednou se ocitnete v situaci, kdy vám hoří celá ústní dutina a se štiplavým účinkem se tento žár rozplývá až do krku. Má opravdu sílu, moji milí, ale léčivou.

Tento milovník slunce pochází z Číny a podle svého původu byl také pojmenován – Angínovník čínský. Roste však i ve Vietnamu, Japonsku, Indii a na Filipínách. U nás je pěstován přednostně jako zahradní květina, ale i jako květina přenosná. Je velmi oblíben pro své léčivé účinky, ale v našich krajích zatím ve známosti moc není. Oproti tomu, na Slovensku tuto květinu pojmenovali jako Leopardovka čínská, podle svých nápadných skvrn na okvětních listech silně připomínající tuto šelmu. Je to zahradní bylina a její dlouhé ploché listy, jsou velmi podobné listům kosatce.

Listy angínovníku jsou usazeny nad sebou na pevné lodyze. Dorůstá do výšky až jeden metr a na vrcholku pevné lodyhy vyrůstají krásná drobná květenství. Květy jsou složeny z šestičetných lístků obvykle žluté až oranžové barvy. Okvětní lístky jsou atraktivně oživeny nápadnými skvrnami, a tak jsou květy angínovníku opravdovou okrasou zahrádky. Namísto skvostných květů se po odkvětu objeví na koncích stopek tobolky, které jsou naplněny spoustou černých dužnatých semínek o průměru kolem pěti milimetrů. V našich podmínkách se květenství projevuje od června do září, ale může se zpozdit i začít o něco dříve. To už záleží na podmínkách dané lokality.

Angínovník má mnoho odrůd, které se navzájem liší barvou květů a stínováním, ale léčivé účinky jsou totožné u každého druhu. Při pěstování této rostliny je potřeba dbát na slunné místo a ideální půdou bude dobře propustná písčitá zemina. Je nutno zajistit pravidelné zavlažování, nesmíte však rostlinu přelévat. Udržování mírně vlhké zeminy znamená polovinu úspěchu. V létě vám poroste jako z vody, ale v zimě se bude ostýchat, i když je angínovník odolný až do mínus 20 °C.

V případě pěstování na volném záhonu, je lepší na zimu rostlinu přesadit do květináče a zajistit dobré podmínky nebo pamatovat na dobré zateplení dostatečnou vrstvou chvojí či slámy. Úskalím se můžete vyhnout, když ji budete pěstovat jako truhlíkovou rostlinu. U pěstování v truhlíkách však musíte zajistit dostatek živin, které dostatečně poskytnete prostřednictvím plného tekutého hnojiva. V období aktivního růstu hnojit jedenkrát za dva měsíce, v období květu i častěji. Na zimní období hnojivo můžete vypustit a zálivku omezit.

Jakmile se rozhodnete využít její léčivé účinky, je ideální hnojení vynechat a květinu nějakou dobu prolévat pouze čistou vodou. Angínovník si snadno vypěstujete sami doma ze semínek. Semínka sázejte v období od února do března při pokojové teplotě a za asi dva týdny byste měli mít vyklíčeno. Rostlina se vyvíjí v dobrých podmínkách celkem rychle, takže už asi po čtyřech měsících se můžete těšit z nádherných květů. Nebo můžete zvolit množení pomocí trsů z dospělé rostliny.

Jak již název napovídá, je angínovník dobrý pomocník při léčbě angíny i jiných krčních nemocí. Rozkládá a uvolňuje hleny a pro tento účinek vám bude stačit, když uříznete malý kousek listu a asi po dobu 30 sekund ho budete žvýkat. Když přežijete toto bouřlivé spojení slin a šťávy z listu, léčebný účinek se dostaví velmi brzy. Žvýkání však nesmíte přehánět. I když vám palčivost nedělá problém, nesmíte žvýkat déle jak 30 sekund a to maximálně 6x denně. Jelikož je tato rostlina i mírně toxická, mohlo by to vyvolat alergické reakce. Ve farmacii se pro léčebné účinky nepoužívají listy, ale naopak oddenky, které se po sklizni dělí na malé části, čistí od nečistot a suší. Jakmile máte nasušené části této rostliny, můžete z nich připravit odvar k vnitřnímu užití. Tento odvar je doporučeno užívat 4x denně po 125 ml. Oddenky je také možno nechat vylouhovat v lihu a po zředění s vodou tuto směs používat ke kloktání.

Angínovník je však velmi dobrým pomocníkem i při léčbě jiných nemocí. Čínské recepty tvrdí, že pomáhá při snižování horečnatých stavů, při léčbě zácpy, ale údajně i v případě hadího uštknutí. V evropských zemích ho znalci využívají proti kapavce a v poslední době je angínovník podroben výzkumu možných účinků na léčbu rakoviny prostaty.

Je to sice milovník slunce a není příliš známý, ale po seznámení s ním, vám zaručeně bude dělat výborného společníka a to hlavně v těchto zimních měsících.

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

happy seeds 400x400
Seedbank – bigpackz za 990,- 400x400

Další články:

Nepřehlédněte: