Search
Close this search box.

Growreport s papričkami Habanero

Ti z vás, kdo nás sledují na FaceBooku už jistě ví, že jsme díky spolupráci s brněnským obchodem Mazar LED systems vybudovali indoor pěstební systém s LED osvětlením. Bylo to na konci března letošního roku a pro toto vydání ROOTS jsem pro vás připravil growreport z prvního pěstebního cyklu chilli papriček Habanero, jejichž semínka jsme dostali od obchodu 5semen.cz.

Předem musím podotknout, že šlo o mou vůbec první zkušenost s pěstebním LED osvětlením a za jeho poskytnutí pro tyto účely bych rád poděkoval Davidovi ze zmíněného obchodu.

Vybavení indoor pěstírny:

Osvětlení: LED spectrabox PRO 300 W (po celou dobu pěstování cca 75 cm nad vrcholky keřů)

Stan: Homebox Evolution – 120 x 120 x 200 cm

Ventilace: Ventilátor VK 125-365m3/h + stojanový ventilátor pro proudění vzduchu ve stanu

Filtrace: Uhlíkový filtr 240 m3 / h

Pěstební médium: Substrát s borkovanou rašelinou

Hnojiva: Mazar LED Grow, Bloom, Micro

Teplota a vlhkost: Po celou dobu pěstování 25 – 27 °C, relativní vlhkost vzduchu 50 – 60 %

Příprava

Stan jsme postavili 6. března a celá operace trvala přibližně hodinku, po níž ale bylo vše kompletně připraveno. Malá poznámka k rozměrům stanu – na keříky chilli papriček je samozřejmě příliš vysoký, tato velikost však byla zvolena s ohledem na využití stanu do budoucna, kdy v něm určitě budou i jiné rostliny, než nízké chilli papričky.

Klíčení

Naklíčení semínek papriček Habanero od 5semen.cz proběhlo klasicky mezi navlhčenými ubrousky. Než se objevily první klíčky, trvalo to o něco déle, než jsem zvyklý u jiných rostlin, což je ale normální. Klíčky vykoukly po 12 dnech od umístění mezi ubrousky, klíčivost byla ale stoprocentní.

15. března 2016

Naklíčená semínka jsme umístili do sadbovacích Jiffy tablet, které se mi v minulosti při pěstování od semínek perfektně osvědčily. Tablety jsou vyrobeny ze slisované sphagnové rašeliny a jejich hlavní předností je, že obsahují minerály upravující kyselost vody a také jednoduchost jejich použití – stačí je nechat nabobtnat ve vodě. Vyvážený poměr vzduchu napomáhá rychlému zakořenění. Navíc máte jistotu, že neobsahují žádné nemoci ani zárodky škůdců a také odpadá nutnost časté závlahy mladých rostlinek.

30. března 2016

Z každé tablety vykukují první lístky miniaturních, asi tři centimetry vysokých rostlinek. U tablet sice kořínky ještě neprorazily ven, nicméně i přesto jsem se rozhodl pro jejich zasazení do 10litrových květináčů. Na jejich dno jsem nasypal asi třícentimetrovou vrstvu perlitu, což napomůže odvodu přebytečné vody. Pokud by tato voda v květináči zůstala, mohla by způsobit hnilobu kořenů. Jako pěstební substrát poslouží vynikající „Dědova hlína“, která je z borkované rašeliny a je nádherně vzdušná.

11. dubna 2016

Do zálivky přidávám poprvé hnojiva. Protože pěstování probíhá v substrátu a ne například v hydroponickém systému, nemusím mít obavy z náhlého přehnojení, takže jsem roztok nemusel dělat slabší a namíchal jej přesně podle rozpisu uvedeného na obalu. Rostlinky vypadají zdravě a vytvořily již čtyři patra. Hnojení bude nadále probíhat každé dva týdny.

24. dubna 2016

Rostlinky nádherně prosperují. Vytvořily již pět nebo šest pater a spodní listy, které jsou největší, měří okolo 10 centimetrů. Barva je zdravě zelená a malým keříkům viditelně nic nechybí.

17. května 2016

Za poslední tři týdny udělaly rostlinky viditelný pokrok. Nejen že vytvořily několik nových pater, ale znatelně se rozrostly i listy. Začíná se ukazovat, že zasazení dvou semínek do jednoho květináče možná nebyl až tak dobrý nápad, jak se zdálo zpočátku. Rostliny ale zatím nestrádají, tak snad vše dobře dopadne.

18.června 2016

Na keřících se objevily první květy, a tak pro jistotu provádím umělé opylení. Důvodem je především to, že v pěstírně samozřejmě chybí hmyz, který by to provedl přirozenou cestou. Stačí ale vatové tyčinky, kterými přejedu přes jednotlivé květy a přenesu pyl z jednoho na druhý. Je ale nutno dodržovat určité postupy, jinak by mohlo dojít k odpadnutí květů. Nicméně nedávno jsem se dočetl, že pro opylení stačí s keříky jednou či dvakrát denně zatřást. Tak možná příště.

23. června 2016

Na místech, kde byly květy, se objevují první malé zelené plody. Už teď mají tvar, který napovídá, že nepůjde o sladké jahody. Keříky vypadají celkově velmi dobře a tak upouštím od plánované úpravy v podávání hnojiv a pokračuji s roztokem se stejnými poměry jednotlivých prvků, jako doposud.

22. července 2016

Měsíc po prvním vytvoření malých papriček již mají plody krásnou červenou barvu. Teprve teď zjišťuji, že papriček je víc, než jsem čekal.

11. srpna 2016

Po poradě s papričkovým znalcem z obchodu 5semen.cz jsem se odhodlal k první sklizni. Rostliny se samozřejmě vyvíjejí a plodí dál, takže ještě uvidím, kolik papriček nakonec sklidím. Při první sklizni to bylo na jeden keřík asi patnáct ohnivých kousků, které vypadaly hodně nebezpečně. A po ochutnání a otestování nejen mnou, ale i několika přáteli, můžu říct, že uváděná pálivost habaner, která má být mezi 200.000 a 300.000 SHU, můžu říct, že nebezpečné také jsou. Pálí. Víc než hodně :)

Závěr

Sice šlo o mou vůbec první zkušenost s pěstováním pod tak výkonným LED osvětlením, přesto jsem se nedočkal žádného nepříjemného překvapení. Vzhledem k tomu, že po asi půl roce provozu pěstírny se stav hodin sledujících spotřebu elektřiny nezměnil víc, než je obvyklé za běžného provozu domácnosti, jsem spokojený i s tímto faktorem.

Shrnuto podtrženo – LEDky jsou pro indoor pěstitele určitě výborn

ou volbou :)

1
24. 3. Naklíčená semínka
2 1
30. 3. Malé sazeničky v Jiffy tabletách
3
24. 3. Spodní listy měří asi 10 centimetrů
4
17. 5. V květináči začíná být dvěma rostlinám těsno
5
18. 6. První květy byly uměle opyleny
6
23. 6. Pár dní po opylení se objevují první malinké zelené papričky
7
22. 7. Zelená barva papriček se mění na ohnivě rudou
8
11. 8. Sklizené papričky vypadají nádherně

Pozn.: Nafialovělá barva fotografií je způsobena LED osvětlením

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

SEEDBANK - Ethos akce 400x400
GROWCITY - akce na CBD oleje 400x400

Další články:

Nepřehlédněte:

Slavný konopný strain Moby Dick odstupem času získal status neoklasiky - ačkoli existuje již 18 let, stále se těší neutuchající celosvětové oblibě.
Šlechtitelé z Barney's Farm vytvořili ze tří špičkových odrůd mega rostlinu, svou verzi populárního konceptu strainu „Biscotti“.