Možná cvičíte jógu už nějaký ten pátek, ať už doma on-line, nebo na pravidelných společných lekcích s lektorem. Cítíte se dostatečně ohební a pružní? A troufnete si na nejsložitější jogínské pozice?
Pro rozehřátí pozice vrány
Tato pozice je pro jogíny v dokonalé rovnováze. Vyzkoušejte ji zařadit do své sestavy hned po ranním pozdravu slunci. Dřepněte si, nechte chodidla celá na podlaze, nezvedejte paty. Nohy mějte mírně od sebe, položte dlaně na zem před špičky nohou. Pak se mírně začněte zvedat chodidly ze země, kolena umístěte nad lokty, a jak se nakláníte postupně dopředu, plně je o lokty opřete. Pokud jste v rovnováze, zvedněte hlavu a dívejte se přímo před sebe. Volně dýchejte a se třetím výdechem se pomalu vraťte zpět do dřepu. Nyní jste připraveni na složitější pozice.
Dalším zvířetem je delfín
Od pozice vrány je už jen kousek k pozici delfína, která je ještě o trochu náročnější. V jogínské řeči se jí říká pincha majurásana, ale k zapamatování je delfín rozhodně jednodušší. Posílíte v ní paže i břišní svaly, a protože jste hlavou dolů, podpoříte lymfatický a kardiovaskulární systém. Začněte pozicí kočky, tedy na všech čtyřech. Pak klesněte na lokty paží, které musejí být přesně pod rameny, a nohy postavte jakoby do pozice stříška. Z této pozice se nohama odrazte, až se vám povede zaujmout stojku na loktech. Ideální je trénovat tento cvik u zdi, abyste získali případně jistotu a oporu. Dívejte se dolů pod sebe a zkuste vydržet v rovnováze v této stojce co nejdéle, alespoň na dva nádechy a s druhým výdechem se pozvolna vraťte „nohama na zem“.
Ardha matsjéndrásana
Po silových a rovnovážných pozicích je čas se trochu také protáhnout. Už vyslovení názvu této pozice vám protáhne jazyk, ale pro zjednodušení se jí česky říká také „poloviční pozice krále rybářů“. Výchozím bodem je zaujmout pohodlný sed s nataženýma nohama rovně před sebe a rovnou páteří. Pak pokrčte pravou nohu a položte chodidlo z vnější strany levého kolene. Ucítíte, jak se protahují kyčle. Pokračujte hlubokým nádechem a s výdechem otočte trup co nejvíce doprava. Levým loktem se opřete o pokrčené pravé koleno, paži a dlaň nechte směřovat vzhůru. Pravou paži položte co nejdále doprava za tělo, kam až to půjde. Hlavu otočte k pravému rameni a zhluboka dýchejte, pohled upřený do dáli. Protáhnete si nejen kyčle, ale i páteř, břišní a mezižeberní svaly. Se třetím nádechem pozici postupně uvolněte a pokračujte výměnou nohou i stran.
Pozice škorpiona
A nakonec třešnička na dort. Jak moc se cítíte ohební? Lehněte si na břicho, dlaně na zemi v úrovni ramen, ohnuté lokty vzhůru. Vzepřete se na rukou, jako byste chtěli dělat kliky, a pravou nohu zvedněte do vzduchu, ohněte ji v koleni, špičkou se snažte přiblížit k hlavě. Nyní přichází nejtěžší fáze – podepřeni rukama, začněte zvedat i levou nohu. Výsledek by měl vypadat tak, že tělo držíte zapřené dlaněmi nad zemí a trup a nohy máte svisle ve vzduchu, v kolenou ohnuté dolů, špičky nohou téměř na temeni hlavy. Tato pozice je poměrně náročná na páteř a meziobratlové ploténky, takže ji trénujte jen opatrně, ideálně s opěrnou zdí k dispozici. Pokud udržíte rovnováhu, prodýchejte tuto polohu na několik hlubokých nádechů.
Po tak náročném cvičení si dopřejte několik minut klidné meditace vleže na zemi. Položte se na záda, pusťte si hudbu a chvíli odpočívejte a relaxujte. Pro západní svět je paradoxně nejtěžší pozicí právě „pozice mrtvoly“, kterou se na závěr cvičení medituje. Uvolnit zcela svou mysl a na nic nemyslet po několik minut, jen relaxovat, paradoxně přiměje většinu Evropanů a Američanů usnout. Zvládnete nejnáročnější úkol – neusnout?
Foto: shutterstock.com