Nemoc králů, říkalo se, z přemíry masa a alkoholu. Vždycky, když ji přede mnou někdo zmíní, se mi před očima zjeví tvář Jindřicha VIII. Milovníka jídla i alkoholu, opulentních hostin a také vznětlivého cholerika. Je možné, že jeho pověstné záchvaty vzteku měly podstatu v neustálých bolestech, které ho sužovaly. Bolelo ho tělo zhuntované nejen rychlým životním stylem, ale i nadváhou, a stará zranění.
I o několik století později je nestřídmost v jídle i alkoholu problémem. V současnosti se k tomu přidal také stres a kouření, svoje udělá i věk a genetické predispozice.
Dnu způsobuje nadměrné množství kyseliny močové, kterou tělo nedokázalo vyloučit. Vysrážená do krystalů se usazuje v kloubech, kde způsobuje bolestivá zánětlivá ložiska. Jen tak na okraj, pokud si říkáte, že bolest jednoho, dvou kloubů s přehledem vydržíte, vězte, že kyselina močová se usazuje i v ledvinách, kde díky tomu vznikají ledvinové kameny.
Vypadá to, že trpíte-li bolestmi kloubů a lékař vám diagnostikoval dnu, budete se muset zvednout z pohovky. Nejdřív bude stačit udělat pár kroků ke kuchyňské lince, kvalitní a vyváženou stravou dosáhnete určitě mnohých úspěchů, a to i při snižování hmotnosti. Štíhlé tělo je i při tomto onemocnění výrazným plusem, nicméně všeho s mírou, skokové hubnutí žádoucí není. Pohyb je ovšem nenahraditelný, o tom není potřeba si dlouze povídat. Nemusíte hned vyrazit na atletický ovál nebo mezi strach nahánějící hory kovu do posiloven.
Může se ovšem stát, že dnou trpíte i v případě, kdy jíte relativně zdravě. Organizmus některých lidí totiž nedokáže efektivně kyselinu močovou vyloučit. Zřejmá je potom určitě i nutnost dodržování pitného režimu.
Dobrá tedy, při pokusu o vyslovení slova pikantní kari dostáváme křeče do jazyka, výstup na Sněžku zvládáme jen tak mimochodem před snídaní – pomyšlení na ovesnou kaši s čerstvým ovocem dokáže divy – a stres zaháníme meditací, nikoli skleničkou a cigárkem. Ale přeci jen by to ještě něco chtělo.
Ale samozřejmě! Voňavou a chutnou podporu nemůžeme vynechat, byli bychom sami proti sobě.
Pamatuju si, jak nám dřív babička vařila brambory s libečkem a my vždycky znechuceně krčili nosy. Tato vysoká aromatická bylina běžně v naší přírodě neroste, v zahrádkách ji ale potkat můžeme, i když ne vždy ji i využíváme v kuchyni. Přidává se do čajových směsí určených pro péči o ledviny, léčbu dny i srdečních onemocnění.
Loni na podzim jsem si vzpomněla včas a obešla remízky a díky tomu mám nasušenou pěknou zásobu šípků na čaj. Oslazený medem je u nás šípkový čaj oblíbeným zimním nápojem. Posílí imunitu a případně pomůže i při nachlazení a bolestech v krku. Kromě toho blahodárně ovlivňuje funkce ledvin i močových cest. Jak šípek, tak libeček jsou i močopudné.
Trpíte-li dnou, budete muset zredukovat i zeleninu či ovoce, které jsou pro vás vhodné. Na špenátu, květáku, rebarboře a dalších si bohužel už nepochutnáte. Vyměnit je můžete za višně, třešně, ananas. Ať už čerstvé, sušené, či v podobě šťávy, udělají vašemu tělu dobrou službu, brání totiž vzniku zánětů v těle.
Skrytě, v hloubi půdy už raší nový život, příroda se probouzí, ačkoli je krajina stále přikrytá sněhem. Jednou z prvních divokých rostlinek, která vystrčí růžky, je kopřiva. Pro někoho plevel, pro někoho poklad. Výčet neduhů, které díky ní můžeme ovlivnit, je zdánlivě nekonečný. Od detoxu těla, který bude na jaře aktuální, přes cukrovku, nemoci jater i ledvin až právě po podpůrnou léčbu při onemocnění dnou. Ze zahrádky ji rozhodně nevyhánějte, vaši zeleninu i květiny pohnojí a ochrání před škůdci, vám zaručí krásné a zdravé vlasy a pěknou pokožku.
Další bylinka, díky níž můžete mít bohatou hřívu, je lopuch. Ale to jen tak na okraj. Lopuch mimo jiné prospívá celému močovému ústrojí, obklady z jeho listů hojí otoky.
Do třetice přeslička. Ano, další rostlinka se schopností zkrášlovat náš zevnějšek. Nejsou v tom žádné čáry a divy, jen fakt, že ledviny jsou propojeny s kůží a vlasy. Zdravé ledviny znamenají náš zdravý zevnějšek, každé jejich oslabení je viditelné na první pohled. Přesličkový čaj vyladí ledviny i močové cesty, a nejen ty. I ona je silným protivníkem zánětlivých procesů.
Poslední dobou vnímám rostoucí oblibu klíčení všemožných semínek i luštěnin. Malou kouzelnicí mezi nimi je vojtěška, možná ji znáte i pod názvem alfa alfa nebo tolice. Ke klíčení nepotřebujete žádnou speciální výbavu, postačí sklenice od kompotu a sítko či plátýnko. A nebo si práci usnadníte nákupem prášku z ní. Usměrní zlý cholesterol, zlepší stav tepen i cév, ozdraví močové cesty. Obsahuje mnoho vitamínů i minerálů, namátkou vápník, hořčík, mangan a železo.
Přístup k životu, kdy se nesnažíme tělo a mysl oblbovat náhražkami, ale nasloucháme jeho signálům a plníme jeho přirozené potřeby, nám možná nezaručí život bez problémů. Rozhodně ho ale zkvalitní a usnadní.
“Dnu způsobuje nadměrné množství kyseliny močové, kterou tělo nedokázalo vyloučit”
Foto: shutterstock.com