To si takhle cvičíte doma jógu, bytem zní meditační hudba, pomalu se protahujete na podložce, soustředíte se na správný dech a najednou přiběhne pes a začne soutěžit o vaši přízeň. Olizovat vám hlavu, dělat opičky a skákat kolem. Přesně tohoto využila před dvaceti lety herečka Suzi Teitelman, Američanka, která začala cvičit jógu se svým psem. A stal se z toho nakonec celosvětový fenomén, který pomalu proniká i k nám. Aneb i psi mohou meditovat.
Pro zdraví všech
Byla to vlastně jen otázka času, kdy se do cvičení zapojí i čtyřnozí miláčci. Říkali si o to. Psům totiž cvičení prospívá – prohlubuje jejich vztah s majitelem, pomáhá trénovat sebekontrolu a koncentraci, pomáhá léčit separační úzkost a hyperaktivitu u psů a v neposlední řadě může pomoci i jejich pohybovému aparátu. Cvičením jógy spolu se svým psem tak uděláte nejen něco dobrého pro sebe, ale i něco dobrého pro vašeho psa.
Doga bez nátlaku
Jóga se psem má své speciální označení „doga“ neboli „dog yoga“. Co k ní potřebujete? Tak především psa. Pes by měl znát základy, tedy „sedni“, „lehni“, zůstaň“. Vše se cvičí v klidu a bez nátlaku, jak už to tak u jógy bývá. Pokud uvidíte, že se psovi cvičení nelíbí a znervózňuje ho, nenuťte ho. Podstatou cvičení se psem je i to, že se učí ležet klidně vedle vás a jen se dívá, co děláte.
Vrtěti psem
Jestli patříte mezi šťastnější majitele, jejichž pes je silně empatický, sám se bude chtít zapojit napodobováním. Klíčem k úspěchu je pochválit ho, popřípadě odměnit, až udělá to, co chcete, aby udělal. Třeba protáhne packy stejně jako vy ruce. Další variantou je zapojit psa do cvičení jako zátěž. Pokud nevlastníte zrovna bernardýna, můžete ho vzít do náruče pro některé pozice s pokrčenými nohami – třeba pozice bojovníka (pomáhá to rovnováze a celkovému protažení svalů) nebo pozice stromu. Pozor! Pro spolupráci „zátěží“ jsou ideální psi s maximální váhou do 10 kg. Aby vám to cvičení víc neuškodilo, než prospělo.
Jak na to?
Zkuste doma otestovat, zda je váš pes pro toto dogu jako dělaný. Začněte vsedě se zkříženýma nohama, zhluboka dýchejte. Soustřeďte se, jak sedí vedle váš pes, jak dýchá. Můžete natáhnout ruku a dotknout se jeho srdce, zároveň položte druhou ruku na vaše srdce a sledujte jednotlivé rytmy srdcí. Pokud se vám zdá pes nesvůj, začněte pozicí „chaturanga“, kdy pes leží klidně na břiše před vámi, čumákem od vás, zatímco sedíte ve zkříženém sedu a jemnými tahy mu za mírného tlaku masírujete páteř a záda. Vaše záda přitom udržujte rovná.
Následně se pomalu předkloňte, pokud vám svaly a klouby dovolí, a položte si hlavu na jeho záda. Zhluboka dýchejte. Natáhněte ruce a položte je psovi na natažené přední packy, pokud mu to není nepříjemné a nezpůsobuje vám to bolestivé pnutí.
Psí pozice
Psi znalejší dogy mají dokonce své vlastní cvičící pozice – například pozice škorpiona, kdy pes stojí na zemi a vy mu jemně uchopením za kolena nadzvednete zadní nohy do vzduchu. Ne moc vysoko, jen pár centimetrů nad zem. Poskytnete tak psovi nedocenitelné protažení. Oblíbená je u psů také pozice spícího dítěte, kdy pes leží v klidu na zemi na boku, nohy má široce natažené a klidně dýchá. Posiluje tím břišní svaly a také stehenní svaly.
Z cholerika miláčkem
Ačkoliv přímý názor psů, co si o józe myslí, dosud nemáme, podle veterinářů má toto cvičení blahodárný vliv – udržuje je v kondici, napomáhá lepší psychické pohodě, psi jsou odolnější a dožívají se vyššího věku. Překvapivě je prospěšná pro psy, kteří doma trpí steskem, vyjí, ničí věci a neustále se dovolávají společnosti. Někteří hodně temperamentní psi (zejména mladí) se ale nedokážou patřičně zklidnit a není pro ně toto cvičení vhodné. Stejně tak jako pro psy se zdravotními problémy pohybového aparátu.
Čerstvý závan ze zahraničí
Do Česka tento trend zatím přichází jen pozvolna a možností zacvičit si společně se psem jógu na veřejné lekci je dosud jen pomálu. Potřebujete k tomu dobře socializovaného psa, který zvládne další cvičící psy kolem sebe, aniž by všechno a všechny rušil. Lektory je ale třeba hledat lupou. Pokud se vám podaří nějakého najít, připravte si pevné nervy. Trvá v průměru 4–6 týdnů, než pán i jeho pes do psí jógy naplno proniknou a mohou se v ní stát mistry. Důležité ale je nevzdat se. Vy i váš pes si budete ještě bližší a otevře to novou perspektivu vašeho vztahu. Zkuste si prvních pár cviků pustit na internetu a otestovat, jestli je to přesně vaše kafe.
“Jóga se psem má své speciální označení „doga“ neboli „dog yoga“