Search
Close this search box.

Pokud má pěstitel za cíl vypěstovat své rostliny na opravdu profesionální úrovni a ohlídat si tak správný průběh jejich růstu a květu, rozhodně by měl vědět, jaké veličiny a hodnoty kontrolovat – jednou z nich je i hodnota pH.


Obecně se dá říci, že pH nám určuje, zda je voda nebo zemina kyselá, neutrální či zásaditá. Hodnoty pH určujeme ve stupnici od 0 do 14, přičemž hodnoty 0–6,9 znamenají vodu kyselou, hodnota přímo rovná 7 je neutrální a hodnoty 7,1–14 jsou hodnoty zásadité. 

Pro vaši představu: kyselé hodnoty pH má například citrónová šťáva nebo ocet – naopak vysoké hodnoty pH má například hašené vápno a ideální pH pro lidské tělo je neutrální – tedy 7. 

Celá stupnice však není pro účely pěstování konopí vhodná – ani jako pH půdy, ani pH zálivky. Co se týče pH půdy, měla by být v rozsahu pH 6–7. Správná hodnota pH zálivky pak pH půdy více stabilizuje a my se tak dostaneme blíže požadované hodnotě.

My se dnes budeme zabývat kontrolou hodnoty pH půdy, protože ta je potřebná především pro outdoor pěstitele, kterým pomalu ale jistě začíná sezóna, a také pro guerilla pěstitele, kteří sázejí rostliny v méně přístupných místech a ve veřejně přístupných prostranstvích a kteří si v momentálních chvílích už začínají hledat svá políčka. 

A proč je vlastně podstatné hodnoty pH kontrolovat? Protože při dodržení správných hodnot rostliny dokážou vstřebat a spotřebovat konkrétní živiny v největší možné míře. Rostlinám jsou tak některé makro nebo mikro prvky snáze dosažitelné – ale o tom zase příště.

Opět bych se rád vyvaroval srovnávání všemožných substrátů v hobby marketech a zahradnictvích, ovšem pár rad jistě přijde vhod. 

Pokud už se rozhodnete nebo jste nuceni nakoupit substráty v hobby marketu, vždy se podívejte na zadní stranu balení, kde je tato hodnota uvedena. Naprosto nevhodné jsou tak například substráty na kaktusy a sukulenty, které mají velmi nízké pH. Proto první, co vás bude zajímat, je při nákupu substrátu v obyčejném zahradnictví vždy tato hodnota.

Další věc, na kterou si je třeba dávat pozor, a to především při outdoor pěstování, je, kde budete rostliny sázet. V lesích a lesních školkách jehličnanů nebo v okolí rašelinišť je pH půdy velice nízké. Jediným řešením je tak dopravit do půdy například dolomitický vápenec, kostní moučku, rohovinu nebo popel ze dřeva.

Naopak, pokud je pH půdy příliš vysoké – zásadité, můžete jej snížit přidáním opět přidáním jehličí, rašeliny, kompostovaných listů ze stromů nebo strouhané citrónové kůry. 

Co se týče měření půdy, můžete postupovat třemi způsoby, přičemž první dva jsou sice levnější, ale časově nákladnější, a pro ten třetí si budeme muset sáhnout trochu hlouběji do kapsy.

Měření pH půdy pomocí papírových proužků

Tyto proužky seženete v každé akvaristice a v naprosté většině growshopů a je to ten nejlevnější test pH, který lze zakoupit, většinou do 100 Kč, ale i více v závislosti na množství proužků. Používají se především pro měření pH vody, ale když víte, jak na to, dají se použít také pro měření pH půdy – a není to nic těžkého. 

K měření pH pomocí těchto proužků budete potřebovat destilovanou vodu, pH test proužky, lžíci a hrst půdy ze záhonu nebo květináče, do kterého chcete zasadit. 

Vezměte si půllitrovou sklenici nebo odměrku a půlku jí vyplňte půdou, kterou chcete změřit. Doplňte do plna destilovanou vodu a pořádně promíchejte lžičkou. Nechte půdu pár minut usazenou na dně sklenice a do části s tekutinou vložte testovací papírek po dobu cca 30 sekund (to závisí na výrobci konkrétních papírků). Poté co papírek vyjmete z vody, se zbarví do určité barvy. Tuto barvu srovnejte s přiloženou barevnou legendou, která byla součástí balení pH testeru, a porovnejte. Nejbližší barevná shoda papírku s přiloženou legendou odpovídá pH vaší půdy. Nevýhodou těchto testerů při bližším měření je však to, že se pohybuje pouze v rozsahu pH 0,5, pro přesnější měření můžete použít kapalné pH testery. 

Měření půdy pomocí kapalných pH testerů

Tyto kapalné pH testery se dají zakoupit především v growshopech a jejich cena se pohybuje od 150 do 200 Kč, ovšem tento test nevystačí na více než 5–7 přesných měření. Tyto testery obsahují místo proužků zkumavku, indikační roztok a barevnou legendu. Opět se používají především pro měření vody, ale pokud chcete změřit pH přesněji než s papírovými proužky, budou pro vás sice trochu dražší, ale lepší volbou, neboť některé z nich měří s odchylkou pH pouze 0,2.

Při postupu budeme muset trochu více improvizovat. Výrobci těchto testerů dodávají ve své sadě zkumavku většinou o velikosti 10 ml – ta nám ale ke správnému a přesnému měření nestačí. Většinou je doporučeno napustit tuto zkumavku vodou a do ní přidat 3 kapky indikačního roztoku, protřepat a porovnat barvu měřené vody s barevnou legendou v balení s testerem – to ovšem platí pouze pro měření vody samotné. 

V případě měření půdy je tomu jinak – do 10 ml zkumavky se nám zkušební vzorek půdy prostě nevleze. Naprostá většina kapalných pH testů se dodává s 30 ml lahvičkou indikačního roztoku, což odpovídá cca 150–180 kapkám.

V tomto případě je tedy ideální stav naplnit do poloviny 200 ml sklenici půdou, kterou chcete měřit. Poté si změříme množství destilované vody, kterou do sklenice dolijeme tak, aby byla plná – odhadem například 120 ml. 

Poté sklenici s půdním vzorkem důkladně promícháme a necháme pár minut stát. Vezmeme tričko, kávový filtr nebo látkový kapesník, půdu od vody přefiltrujeme a půdu v kapesníku nebo tričku vymačkáme a roztok znovu promícháme.

Vzhledem k tomu, že jsme sklenici doplnili 120 ml destilované vody a ředění jsou tři kapky indikačního roztoku na 10 ml kontrolní kapaliny, dojdeme k 40 kapkám indikačního roztoku, který přidáme do sklenice, a znovu důkladně promícháme. Po chvíli se voda ve sklenici začne barvit a výslednou barvu opět srovnáme s barevnou legendou, která byla součástí pH testeru.

Měření pomocí elektrických pH metrů

V tomto případě rozlišujeme pH metry, které jsou na měření vody, a pH metry na měření půdy, které jsou nejpřesnější. 

Při použití pH metrů na měření vody postupujeme velice podobně, jako tomu bylo u tekutých pH testerů. Do sklenice dáme kontrolní vzorek půdy, dolijeme destilovanou vodou, necháme usednout, přefiltrujeme a kapalinu změříme. Výsledná hodnota bude s maximální odchylkou 0,1, u přesnějších pH metrů pro měření vody 0,01.

U pH metrů pro měření půdy jsou hodnoty nejpřesnější, neboť zde není použito žádné médium – v našem případě destilovaná voda, která by mohla hodnoty pozměnit. V každém případě se při měření půdy pomocí pH testerů a pH metrů pro měření vody vždy snažte dodržet poměr 1:1 destilované vody a měřené půdy, aby byly hodnoty co nejpřesnější.

Mějte na paměti, že hodnoty, které byly měřeny pomocí pH metrů na měření vody, jsou vždy pouze orientační a jediné přesné měření pH půdy můžete provést pouze s použitím pH metru určeného přímo na půdu. 

Měření těmito pH metry je také nejrychlejší a probíhá tak, že se sonda pH metru zapíchne do půdy a na displeji se nám po chvíli zobrazí přesná hodnota. Tyto pH metry jsou však poměrně drahé a ne tak často využívané, ovšem pokud chcete mít čisté svědomí a nebo se stát opravdovým profesionálem v oboru, vřele je doporučuji. 

Na druhou stranu, pokud si nechcete lámat hlavu s tím, jaké pH má hlína na vaší zahrádce, na poli nebo v pěstebním boxu, doporučuji si zakoupit kvalitní substrát z growshopu, který má vždy hodnoty přesně upravené pro pěstování konopí.

Ať už tak či onak, přeji všem pH půdy na těch nejlepších úrovních, guerilla growerům správný výběr místečka a všem ostatním pohodu a úsměv na tváři ☺


“Pokud se rozhodnete nebo jste nuceni nakoupit substráty v hobby marketu, vždy se podívejte na zadní stranu balení, kde je hodnota pH uvedena”

“Mějte na paměti, že hodnoty, které byly měřeny pomocí pH metrů na měření vody, jsou vždy pouze orientační”

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

GROWSHOP - vaporizery Puffco a Storz & Bickel 2025 400x400

Další články:

Nepřehlédněte:

Slavný konopný strain Moby Dick odstupem času získal status neoklasiky - ačkoli existuje již 18 let, stále se těší neutuchající celosvětové oblibě.
Šlechtitelé z Barney's Farm vytvořili ze tří špičkových odrůd mega rostlinu, svou verzi populárního konceptu strainu „Biscotti“.