ZOO Dvůr Králové bojuje proti africkým pytlákům. Její vedení před pár dny předalo zástupcům Celní správy a České inspekce životního prostředí vzorky rohoviny z nosorožců. Instituce je použijí pro výcvik služebních psů a také jako výchovný a dokladový materiál. Zbývající rohovinu a také několik kusů slonoviny zahrada 19. září spálí.
Hlavním hostem ceremoniálu, který se uskuteční přímo v zoo, bude keňský ochranář Richard Leakey, jenž se zasloužil o výrazné snížení pytlačení nosorožců a slonů ve východní Africe a sám v roce 1989 inicioval historicky první spálení rohoviny a slonoviny.
Dvorská zoo odchovává mláďata vzácných zvířat a v ideálním případě je i vrací do jejich původního prostředí, zároveň se ale snaží upozorňovat na kritickou situaci nosorožců a dalších druhů. „Podporujeme i veškeré aktivity, jejichž cílem je potírání nelegálního obchodu s ohroženými zvířaty. V tom je úloha Celní správy a České inspekce životního prostředí nezastupitelná. Jsme proto rádi, že jim poskytnutím vzorků můžeme v této činnosti aspoň trochu pomoct,“ uvedl ředitel ZOO Dvůr Králové Přemysl Rabas.
„Ačkoli je Česká republika relativně malá země uprostřed Evropy, stala se významným tranzitním centrem nelegálního obchodu s rohovinou a slonovinou,“ dodává Pavla Říhová, vedoucí oddělení mezinárodní ochrany biodiverzity a CITES České inspekce životního prostředí. „Z Afriky přes nás míří nosorožčí rohovina do asijských komunit v Evropě nebo přímo do zemí východní Asie. Zde jí konzumenti přisuzují nesmyslné léčebné účinky navzdory skutečnosti, že její složení je obdobné jako složení lidských vlasů nebo nehtů.“
Za minulý rok bylo v Africe upytlačeno přibližně 1350 nosorožců. Některé druhy jsou už na pokraji vyhynutí. Hlavním důvodem jejich masivního vyvražďování v Africe, ale i v Asii je vysoká poptávka po jejich rozích.