Zatím jsem je připravovala na dva způsoby – pohankové a ovesné. Možností je však velké množství a nebojím se experimentovat. Napadá mě třeba zkusit jahelný, cizrnový a kroupový základ, pro spojení v těsto kukuřičnou mouku a k tomu vždy menší množství různých ořechů a semínek. Chuť dodá kořenící směs, kterou použijete. Už jsem zkusila kari a českou klasiku libeček, majoránku, kmín. Chci však zkusit ještě perníkové koření, thajskou curry pastu, garam masalu nebo adžiku.
Namáčení zvýší objem, pročistí zrno a usnadní trávení
Základ je obeznámit se s problematikou namáčení a klíčení. Zjistíte, že přes noc namočená semena či ořechy nabobtnají, což je činí klíčivějšími a stravitelnějšími. Máčením se totiž ze semen odstraňuje klíčení inhibující kyselina fytová, která zároveň brzdí i schopnost našeho těla vstřebávat z potravy živiny. Máčením a klíčením se semínko aktivuje a do chodu se dají enzymy, které dobře vyživí naše těla.
Lepek
I při pečení chleba se doporučuje přidat k těstu dávku naklíčeného žita či jiné obiloviny. Avšak lepek obsažený v obilovinách se obecně nedoporučuje. Je skvělý na pečení a obecně tvarování těsta, dodává pružnost a gumovost, je to ale nestravitelný glykoprotein a v našem střevě způsobuje propouštění nedostatečně strávených bloků bílkovin do krve, což následně zanáší mízu a imunitní systém. Lepek obsahují převážně obiloviny – pšenice, žito, ječmen a trochu i oves.
Đậu phộng
Do pokusu s plackami z ovesných vloček, jsem použila ingredienci, kterou známe většinou jen v pražené a solené formě – arašídy. Ve vietnamských obchodech se však prodávají arašídy syrové, stojí 60,- Kč za půl kila a mají překvapivě o dost jinou chuť – připomínají totiž chuť čerstvých hrášků s bramborovou mutací. Stejně jako hrách rostou v luscích a jako brambory pod zemí. Stačí je též přes noc namočit a poté použít do vaření či pečení.
Recept na pohankové kari placky
500 g pohanky
3 hrsti slunečnicových semen
200 g celozrnné špaldové mouky
směs kari koření, sůl, sojová omáčka
Postup
Pohanku propláchneme a necháme přes noc ve vodě namáčet. To samé provedeme se slunečnicemi. Je prý lepší namáčet každý druh semínek zvlášť. Ráno pokud možno ještě jednou propláchneme a obojí smícháme. Přidáme koření, sůl, sójovku a mouku. Pořádně promíchat a nechat ještě asi hodinu bobtnat. Nasátá mouka vytvoří kašovitou konzistenci, díky které se placka na pánvi nerozpadá.
Lžící nebo malou naběračkou klademe směs na pánev – ideálně na lívancovou, ale taky jí nemám. Opékáme na téměř maximální výkon (například pátý stupeň z šesti). Cca za 2 minuty placky obrátíme a pečeme zhruba stejný nebo kratší čas i z druhé strany.
Hotovo. Podáváme s čerstvou zeleninou, výborné i s plnotučnou hořčicí a koprem. Druhý den po pobytu v lednici jsou snad ještě lepší, pěkně vláčně.25