Konopí, potažmo marihuana je stále ve většině států nelegální. I tak se ale dostává do popředí zájmu veřejnosti a to včetně jejího užívání. Nicméně konopí a marihuana se používají nejen pro léčebné a rekreační účely. V tomto krátkém seriálu vám přineseme informace o možnostech jejího využití, o nichž jste možná neměli tušení.
Mýtický původ
Nebyla to generace hippies, která marihuanu objevila. Nicméně její původ zůstává trochu v mlze.
Jeden ze zdrojů říká, že nejstarší psaná zpráva o konopí se datuje až do roku 2727 před naším letopočtem, kdy císař Shen Nung pravděpodobně přišel na léčebné účinky konopí a začal jich využívat.
S tímto faktem jsou však spojeny určité pochybnosti: Shen Nung, pokud existoval, nebyl čínským císařem. Prvním císařem spojené Číny byl Qin Shi Huang, který se narodil okolo roku 260 před naším letopočtem. Tedy o poznání později, než se mluví o Shen Nungovi. Není ani jasné, kde a jak přišel Shen Nung na své poznatky o marihuaně. Nejstarší stopy čínských znaků se datují do let 1200 až 1050 př.n.l., kdy věštci vyřezávali symboly do kostí a krunýřů želv. I když je příběh Shen Nunga mezi lidmi známý, zdá se, že jde spíše o mýtus, než o fakt.
Ale Číňané si přeci jen nějaké zásluhy připsali. Starodávní Tchajwanští obyvatelé používali konopná vlákna při zdobení keramiky už asi před 10 000 lety.
Rostlina konopí se nevyužívá jen pro omamný účinek palic. Její vlákna mohou být také využita pro výrobu lan a látek. Při vykopávkách na Velikonočních ostrovech se zjistilo, že konopná lana byla využita při přepravě proslulých obrovských kamenných soch moai. V roce 2012 archeologové vyrobili reprodukce těchto soch a snažili se přijít na to, jak byly tyto ikonické hlavy, vážící několik tun, přepraveny z kamenolomu. Předpokládalo se, že vše bylo provedeno s pomocí dlouhých dřevěných válců, ale v roce 2012 archeolog Carl Lipo prokázal, že jediné, co bylo zapotřebí, je konopné lano.
Připevněním tří konopných lan k soše s ní mohl tým 18 lidí pohybovat nakláněním do stran, takže ta poté „chodila“. Lipo a jeho tým dokázal přesunout kus kamene o 100 metrů za méně než hodinu.
Technické konopí vs. psychoaktivní konopí
Jaký je rozdíl mezi těmito dvěma typy? Jednoduše v genetice. V roce 2011 výzkumníci z University of Saskatchewan oznámili, že objevili genetickou adaptaci, která umožňuje uživatelům rostlin s psychoaktivními účinky dosáhnout „zkouřenosti“. Na rozdíl od toho není kouření tzv. technického konopí v žádném případě zábavné.
Rostliny technického konopí jsou stejného druhu, jako jejich psychoaktivní příbuzní, ale neprodukují THC vůbec, nebo jen ve velmi malém množství. Jak známo THC je složka, která za psychoaktivitou konopí stojí. Rostliny technického konopí tuto složku prakticky neprodukují, protože nemají gen, který nutí enzym produkovat THCA.
Naproti tomu rostliny s psychoaktivními vlastnostmi THCA produkují, ale produkují jen velmi málo kyseliny kanabidiolové (CBDA), která není psychoaktivní.
Kuřáci / kuřačky
Kouření marihuany může mít na muže ve srovnání s ženami zcela odlišné účinky. Podle studie z roku 2014, která proběhla na krysách, se zjistilo, že samice jsou mnohem citlivější na vlastnosti konopí působící proti bolesti, ale také u nich byla větší šance, že si na drogu vybudují toleranci.
Roli v tom hraje pravděpodobně vyšší úroveň hladiny estrogenu u samic. Samice krys jsou citlivější na účinky konopí během ovulace, kdy je úroveň estrogenu nejvyšší.
Marihuana pro domácí mazlíčky
Lidé používali a používají marihuanu pro léčbu všeho možného, zákalem počínaje po vedlejší účinky chemoterapie. Takže proč ji nepodávat i domácím mazlíčkům?
Majitelé zvířat už léčebnou marihuanu využívají, aby trpícím kočkám a psům pomohli. U zvířat se účinky projeví většinou během několika hodin od užití marihuany. Ve velkém množství však pro ně může být smrtelná.
Marihuana a srdce
Mnoho debat na téma léčebných účinků konopí se točí kolem změn probíhajících v mozku. Především se mluví o schizofrenii a dalších psychických poruchách. Může ale přílišná konzumace marihuany přinést i potíže se srdcem?
Ve studii z roku 2014 vědci prošli 2 000 případů zdravotních komplikací ve Francii ve spojení s marihuanou a zjistili, že 2 procenta případů obnášela srdeční obtíže, včetně devíti smrtelných infarktů. Studie nebyla zaměřena na to, aby určila, zda je s užíváním marihuany spojeno vyšší nebezpečí infarktu a nebezpečné zvýšení krevního tlaku.
Dr. Suzanne Steinbaumová, kardioložka z New Yorku k tomu říká: „Představa je taková, že marihuana je zázračný lék, který je naprosto bezpečný. Jenomže zatím neznáme její negativní účinky a potenciální nebezpečí.“
Názvy odrůd
Milovník vína se rozhoduje, zda si otevře lahev Charodonnay, Sauvignonu, nebo třeba Pálavy. Milovník marihuany si také může vybrat, co si dá k různým příležitostem. Možná bizarní jména odrůd, jako je purple haze, chocolope nebo green crack však nevznikají zcela náhodně. Většinou pocházejí z tradic mezi pěstiteli konopí. U nejznámějších seedbank například hledání vhodného jména znamená i uskutečnění brainstormingu mezi šlechtiteli a jejich přáteli, kdy strain otestují a poté vznášejí své nápady, samozřejmě s ohledem na rodičovské odrůdy, z nichž nový kříženec vzešel.
Ve vzduchu je něco cítit
Existují místa, kde se kouření marihuany celkem očekává. Například na reggae koncertech nebo pochodech za její legalizaci. Co byste ale řekli na ulice italského Říma?
Možná trochu překvapivě zní odpověď ano. Podle studie z roku 2012 stopové prvky marihuany poletují vzduchem kolem Kolosea i Panteonu. Vědci prozkoumali vzduch v Římě, Boloni, Florencii, Miláně, Neapoli, Palermu, Turíně a Veroně a hledali v něm psychotropní substance, včetně stop po kokainu, marihuany a kofeinu. Zjistili, že ve všech osmi městech vzduchem putují stopy po všech těchto látkách.
Nicméně ani tak se turisté nemusejí obávat, že by je kontakt s těmito látkami mohl nějak ovlivnit. Jejich úroveň byla tak nízká, že ani zdaleka nemohly ovlivnit lidské zdraví. Výzkum ale může napomoci při určování úrovně spotřeby drog v každém městě.
Problém s dětskými mýdly
V nemocnici v Severní Karolíně došlo k neobvyklému případu, kdy se u několika novorozenců objevily v moči stopy marihuany. Původně se předpokládalo, že jde o následek užívání marihuany matkami během těhotenství. Ukázalo se ale, že děti nebyly vystaveny marihuaně tímto způsobem.
Výzkum pozitivních testů přinesl poznatek, že u několika běžných mýdel mohou určité látky způsobit chybně pozitivní výsledky na marihuanu u testů moči. Mýdla, včetně výrobků firmy Johnson & Johnson, neobsahují přímo konopí a v žádném případě nemohou způsobit „zkouřenost“ dětí. Citlivější testy mohou být prostě chybně pozitivní.
Pěstování konopí nemusí být ekologicky přínosné
Pro ekology a zelené špatná zpráva: konopí nemusí být tak „zelené“, jak se může zdát. Množství energie, které je při indoor pěstování nutné využít, je obrovské. Za vším samozřejmě stojí hlavně spotřeba elektřiny na svícení.
Nicméně uhlíkovou stopu lze snížit prakticky na nulovou úroveň při pěstování outdoor. Samozřejmě je například při pěstování ve skleníku možné využít i elektrické přisvěcování, ale v tomto případu je lepší a energeticky méně náročné využít LED lampy. Ty se v posledních letech dostávají i do indoor pěstíren.
Dnešní marihuana je silnější, než dřív
Zkouřenost po užití marihuany je větší a větší. V roce 2016 výzkumníci měřili obsah THC v marihuaně u téměř 40.000 vzorků, které byly zabaveny během posledních 20 let. Zjistili, že obsah THC se zvýšil z asi 4 procent v roce 1995 na 12 procent v roce 2014.
Zároveň klesla úroveň nepsychoaktivní složky kanabidiolu z 0,28 procenta v roce 2001 na 0,15 procenta v roce 2014. Výsledkem je, že úroveň THC byla v roce 2014 čtrnáctkrát vyšší, než v roce 1995.
THC zintenzivňuje účinky marihuany, takže odrůdy s vyšším obsahem THC mohou zvyšovat nebezpečí nežádoucích vedlejších účinků, jako je panika či napětí. Větší obsah THC také znamená vyšší cenu materiálu, což je jedním z důvodů, proč groweři pěstují silnější strainy.
Je tráva návyková?
Pro určitou skupinu uživatelů marihuany může tato přinést závislost. To znamená, že se u nich v okamžiku, kdy její užívání přeruší, projeví abstinenční příznaky, jako je podrážděnost a neklid. Mezi vědci se vede debata o tom, kolik lidí by mělo být považováno za závislé na marihuaně, ale národní studie v USA mluví o asi 9 procentech uživatelů.
Závislost na marihuaně může mít základy v genetice. Studie z roku 2016 odhalila tři genetické odchylky spojené se závislostí. Jedna z odchylek je spojena s regulací hladiny vápníku v krvi. Další s růstem centrálního nervového systému. Mezi genetickými odchylkami a závislostmi byla dokázána spojitost, ovšem výzkumníci nebyli schopni prokázat, že odchylky vznik závislosti způsobují. Nicméně vědci zjistili, že genetické odchylky se ukazovaly u lidí s depresemi, což může vysvětlovat fakt, že deprese a závislost jdou často ruku v ruce.
Metody užití marihuany
Studie v USA z října 2016 ukázala, že legalizace marihuany přináší nejen zvýšení její dostupnosti, ale také změnu způsobů její konzumace.
Výzkumníci sledovali asi 2 800 lidí, kteří alespoň jednou užili marihuanu. Autoři studie došli k výsledku, že ve státech s legální marihuanou ji uživatelé konzumovali spíše vapováním nebo polykáním marihuanových potravin. Na častějším vapováním a konzumaci konopných potravin má zásluhu i vyšší hustota obchodů s marihuanou a její větší množství.
Báb pldej dos…
Stejně jako ostatní rostliny i marihuana může u lidí vyvolávat alergické reakce. Ty může způsobovat jak pyl rostliny, tak kouř z ní. Alergie na marihuanu jsou poměrně vzácné, ale jejich výskyt je čím dál tím častější, pravděpodobně také díky tomu, že se tomuto problému nikdo nevěnoval kvůli proti marihuanové represi
Nejčastěji jsou ve spojitosti se symptomy alergie na marihuanu zmiňovány podobné příznaky, jaké alergici pociťují na jaře a v létě. Pálení očí, kašel, rýma, kopřivka. Nicméně bylo zaznamenáno jen velmi málo případů anafylaktické reakce, což je život ohrožující odpověď systému na alergen.