Svatá Anna vlila do žil energii všem nám, milovníkům chladnějšího počasí. A i když se sluníčko ještě samozřejmě snaží, je jasné, že léto to už má spočítané. Příroda se pomaličku začíná uklidňovat, zvířata shromažďují potravu a vyhledávají úkryty, kam se uchýlí v zimních měsících, rostliny nám nabídnou svoje plody a potom se jejich energie začne zpomalovat a stahovat směrem do země, směrem ke kořenům.
Na přelom srpna a září připadá i vinobraní, tedy sklizeň sladkých – někdy i kyselých – hroznů celoroční práce vinařů na území celých Čech a zejména Moravy.
Víno u nás pěstovali už Keltové, ve 2. či 3. století našeho letopočtu se do oblasti dnešní Pálavy dostaly další druhy díky římským legionářům a pak už trvalo jen pár století, než se tato krásná, křehká rostlina a hlavně zpracování jejích plodů dostalo dál na západ naší vlasti.
O zdárné rozšíření se zasloužili mimo jiné také milovníci lahodného moku mezi našimi panovníky, Karel IV. a Rudolf II. a další příslušníci šlechty i představitelé církve, kteří vycítili hospodářský potenciál.
My možná na dně vinné sklenky hledáme pravdu, Keltové však viděli mnohem hlouběji pod povrch. Celou rostlinu považovali za posvátnou. Vnímali ji jako symbol plodnosti i zralosti. Obdivovali, a s láskou přijímali, její hojnost.
Zkusili jste se někdy posadit poblíž vinného keře a vcítit se do něj? Já vnímám obrovskou energii a chuť do života. Vypadá sice zranitelně, jemně, je však nesmírně odolný, vytrvalý. Věřte, že vím, o čem mluvím, po předchozích majitelích domu jsme jednu rostlinu zdědili, a i přes moji péči zdárně prospívá a hojně plodí.
Lehce si v její blízkosti uvědomíme, že čas je jen relativní pojem a to, co má přijít, přijde v tu nejvhodnější chvíli. Bylo by krásné, kdybychom dokázali zpomalit a vnímat rozmanitost přírody a její schopnost obnovy. Bez zbytečného zasahování do jejího chodu, jak se ji snažíme uzpůsobit k obrazu svému.
Vinná réva se objevovala jako součást magických rituálů od pradávna a celkem úspěšně si svoji pozici uchovává dodnes. Stačí si vzpomenout na mešní víno – speciálně vyráběné víno používané při mši svaté coby náhražka Ježíšovy krve.
Z pupenů i listů vinné révy se vyrábějí tinktury chránící tělo před volnými radikály. Zevně je možné použít list k obkladům ve chvílích, kdy potřebujete ulevit při bolestech křečových žil nebo při kožních problémech. Jestli letos na podzim onemocníte chřipkou, je čaj z vinných listů další možností, jak s ní zatočit.
Olej z vinných jadérek je výborným zdrojem živin pro všechny typy pleti, působí jako antioxidant, vyživuje a zvláčňuje. Svoje uplatnění ale najde i ve studené kuchyni, pomáhá se snižováním cholesterolu a zabraňuje vzniku zánětů v těle. Zpracovat je možné také křehké listy. V mnoha světových kuchyních je kuchaři plní masem nebo rýží či dalšími ingrediencemi podle vlastní fantazie a místních zvyklostí. U nás se tento způsob zpracování příliš neujal a většinou tak zůstáváme jen u jejich přidávání ke kvašeným okurkám.
“Keltové považovali vinnou révu za posvátnou celou rostlinu”
Foto: pixabay.com