Nastává temné a chladné období roku a my máme tendence se stále víc stahovat dovnitř, do bezpečí svých domovů i svého nitra. A přirozeně nastává i potřeba tato svá útočiště poklidit, zbavit se nepotřebných a někdy i škodlivých věcí, myšlenek, domněnek. Borovice může pomoci.
Zamyslete se nad tím, co s sebou z minulosti nesete zbytečně, a odložte to, v příštím roce by to pro vás byla zbytečná zátěž. Právě borovice se svou zemitou balzámovou zklidňující vůní váš záměr podpoří.
Tyto ježaté stálezelené krásky se hojně vyskytují na zahradách, v parcích i lesích. Některé druhy – a že je z čeho vybírat, celkem jich je 110 – se drží při zemi, jiné se dokážou vypnout až do výšky 70 m. Zaslechnout šumění v jejích větvích můžete na celé zeměkouli; svědčí jí spíš sušší půdy a zejména světlá místa, jinak je ale velmi nenáročná na pěstování. S trochou trpělivosti vyroste i ze semínka nebo dokonce ze šišky.
Je až udivující, do jaké výšky se dokáže vyšplhat. Před následky bouří ji ochraňuje kořen hluboce vrostlý do země i pružný kmen, který se vichřici přizpůsobí, aniž by strom přišel k úhoně.
Éterický olej z borovice je mým nejoblíbenějším a jeho čas právě nastává. Je totiž výborný na onemocnění dýchacích cest, využít jeho sílu můžete i při infekci cest močových, jen pozor u zánětů ledvin a jejich selhávání. Vnímám ho jako zklidňující a harmonizující, i proto nám zrovna teď doma voní.
Ve chvílích, kdy se nám svírá hrudník, a je jedno, jestli stresem, nebo je důvodem třeba astma, nám pomůže se opět zhluboka nadechnout. My jsme nyní zvyklí používat spíše éterické oleje, ale naši rodiče nám při nachlazení, rýmě, kašli, zkrátka pokud bylo potřeba poléčit průdušky nebo plíce, připravili inhalaci s nastříhaným borovicovým jehličím.
Zatočí s únavou, odežene chmury, nastolí vnitřní rovnováhu. Jen to s ní nepřežeňte, pokud ovšem nepotřebujete zároveň trochu zkrotit svoji bohémskou, roztěkanou povahu. Osvědčuje se i u dětí s problémy soustředění. Pokud bilancujete, určitě se nevyhnete ani tématu financí. Hojnost a řád, zejména materiální, můžete podpořit rituálem provedeným pod silným, vzrostlým stromem borovice.
Nejsilnější účinky se skrývají v mladých výhoncích, sbírají se ale také pupeny a jehličí. Užívají se ve formě čaje nebo tinktury. Léčivé účinky se připisují i zkamenělé pryskyřici – jantaru, třeba právě z některých druhů borovic a dalších jehličnanů. Zlatavě oranžové kamínky se těší velké oblibě maminek, tiší jimi bolesti pocházející od rostoucích zubů. Je považován za ochranný talisman.
Z borovice čerstvě vytěžená pryskyřice se využívá jako zdroj přírodního terpentýnu, terpentýnového oleje a kalafuny. Kromě průmyslového využití se z ní vyrábějí masti účinné zejména při léčbě artrózy a revmatu.
I dřevo borovice se liší podle druhu, obecně patří mezi středně tvrdá. Využívá se v nábytkářství i stavebnictví. Dobře odolává střídání vlhka a sucha.
Společně se smrkem a jedlí je tradičním vánočním stromem českých domácností.
“Zatočí s únavou, odežene chmury, nastolí vnitřní rovnováhu”
Foto: shutterstock.com