Středočeské bučiny mají nové území bez zásahu člověka

Samovolnému přírodnímu vývoji bez zásahu člověka je od 22. června ponecháno celých 32,76 hektarů lesa Ve Studeném na Benešovsku ve Středočeském kraji. Lokalita je součástí národní přírodní rezervace. Smlouvu o vymezení bezzásahového území na místě podepsal generální ředitel státního podniku Lesy ČR Daniel Szórád a ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR František Pelc. Vyznačení bezzásahových území je společným projektem těchto dvou organizací.

Ve státních lesích je tak nyní devět bezzásahových území. Jen ve Středočeském kraji najdeme hned tři – Doutnáč, Havrany a nyní lokalita Ve Studeném.„Jde o nejrozsáhlejším lesy s původní skladbou dřevin v údolí Sázavy a nejzachovalejší bučinu ve středních Čechách. Díky převážně severní expozici, dostatečné vlhkosti a velkému sklonu i členitostia se tu daří mnoha rostlinám a živočichům,“ uvádí v tiskové zprávě Daniel Szórád, generální ředitel státního podniku Lesy ČR.

Tyto pralesovité bučiny jsou už od roku 1935 nejstarším chráněným územím na Benešovsku. Dobře se tu daří i houbám. Najdeme jich tu přes 190 druhů. Vyhovuje jim, že jsou ve zdejších lesích stromy různého stáří, což v běžných hospodářských lesích nenajdeme. Domov zde má i například holub doupňák, lejsek bělokrký, nepravidelně tu hnízdí lejsek malý a čáp černý. Také proto jsem rád, že zdejší přírodní divadlo nebude nikdo a nic rušit. V období klimatické změny se nám budou přírodovědné poznatky získané Ve Studeném hodit,“ podotknul František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Mimo tuto lokalitu chtějí Lesy ČR ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny opět společně vyhlásit další území v Mionší na Moravě. Je dobré, že se vytvářejí nová území bez zásahu člověka. Pořád jich je ale málo. Na druhou stranu jsme na tom stále lépe než Polsko, kde se kácejí i vzácné pralesní porosty.

 

 

 

 

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

Cali trip – call to action na SB 400x400

Další články:

Nepřehlédněte:

Konopí nezabíjí mozkové buňky jako jiné návykové látky. Opakovaná konzumace konopí vede k oslabení jeho účinku, čemuž se říká „zvýšená tolerance“.
V tomto prvním dílu se blíže podíváme na zoubek rozdělení jednotlivých odrůd konopí. Léčivé konopí je lepší než prášky ne ?
S ledovými muži se na nás chystá ochlazení. Připomeňte si, jaké to je, když slunce pořádně pálí, nechte se pozvat na další výlet po africkém kontinentu.