Konopí seté a konopí indické jsou dvě základní odrůdy rostliny rodu Cannabis, která je jako léčivo využívána už od dob starověké Číny. Tehdejší lékaři sice netušili, jaký mechanismus se skrývá za jejich účinky na zdraví a léčení nemoci, nicméně jejich zkušenosti potvrdily, že tato rostlina léčí problémy velmi různorodého charakteru, což dnešní vědci nejenom potvrdili, ale rozšířili účinky jejich působení na další sféry lidského zdraví a stále nové způsoby využití, stejně jako popis účinných látek přítomných v konopí, se neustále vyvíjí a zpřesňují.
Dnes jsou známy účinky konopí na léčbu fyziologických chorob od vyrážek a kožních ekzémů přes neurologická a autoimunitní onemocnění až po léčbu rakoviny, a psychických obtíží jako je deprese, bipolární porucha nebo schizofrenie.
Druhy kanabinoidů se liší podle fáze usušení rostliny
Nejsou to ale jen kanabinoidy THC a CBD, které léčebné vlastnosti způsobují. Ke správnému působení na lidský organismus totiž musí synergicky působit specifické složení různých druhů kanabinoidů, které se v příslušných poměrech vyskytuje právě a výhradně v rostlinách konopí. Důležitou zvláštností je, že v různých fázích zpracování a zrání konopné rostliny dochází také k proměně obsažených druhů kanabinoidních látek, které jsou různým způsobem využitelné pro léčbu nemocí.
V rostlinách bezprostředně po sklizni tedy nenajdeme THC ani CBD, ale jejich původní a kyselou formu, které sice mají také zdravotní účinky, jenže trochu jiné, než jejich pozdější verze. Ty získáme pomocí dekarboxylace, tedy vysušení a zahřátí na teplotu nejméně kolem 50 °C. Při dalším sušení, vystavení kyslíku a UV záření pak v rostlině vznikají další mutace kanabinoidů opět s mírně odlišným spektrem účinků.
Nejvýznamnější kanabinoidy, které lze v pryskyřici konopných květů nalézt jsou surové CBGA, THCA, CBDA a CBCA. Z nich dekarboxylací vznikají THC, CBD, CBC a CBG a po vystavení účinku kyslíku a UV záření mutují na CBNA, CBN, Delta-8 THC, CBL a CBLA. Ze všech zmíněných druhů je jen jediný z nich významně psychoaktivní, a to je THC. Ostatní kanabinoidy na organismus působí bez zásadních změn vědomí.
Působení hlavních účinných látek
THC a jeho varianty mají analgetické a antiseptické účinky, to znamená, že tlumí bolest a likvidují viry a bakterie napadající lidské tělo. Jeho působení je velmi rychlé, protože působí na receptory uvnitř centrální nervové soustavy a imunitního systému a díky tomu působí na zdraví těchto částí lidského organismu. Mírní projevy psychiatrických onemocnění, jako jsou deprese, úzkosti, neklid nebo noční můry a jeho účinky mají vliv také na boj proti nevyléčitelné schizofrenii.
CBD (kanabidiol) je látka se širokým spektrem zdravotního působení. Vědecké výzkumy prokázaly jeho působení na ochranu nervových buněk proti působením škodlivých látek a zpomaluje buněčné stárnutí. Má protizánětlivé, antipsychotické a antidepresivní účinky. Kromě toho je cenným pomocníkem při léčbě cukrovky, epilepsie, roztroušené sklerózy, rakoviny a dalších chorob.
Terpeny jsou ty látky, které způsobují charakteristickou konopnou vůni. Jejich funkce ale není jenom „kosmetická“, ale i ony mají svůj nezastupitelný vliv na lidské zdraví. Všechny účinky dosud nebyly plně prozkoumány, nicméně bylo prokázáno, že terpeny působí antisepticky, zlepšují paměť, ničí plísně a dokážou chránit tělo proti působení karcinogenních látek.
Proč a jak kanabinoidy působí na lidské tělo
V lidském těle se nachází síť kanabinoidních receptorů, které reagují na endokanabinoidy, které si vyrábí samo tělo a které regulují nejrůznější procesy v lidském těle, ať už se jedná o trávení, funkce imunitního systému, tenze kosterního i hladkého svalstva, funkce nervových buněk atp. Jsou to tedy látky naprosto klíčové ke správnému fungování lidského těla a nalézt se dají i v mateřském mléce. V případě, že z nějakého důvodu dochází k poklesu tvorby endokanabinoidů v těle, má to důsledky podle míry jejich deficitu. Vědci se snažili kanabinoidy syntetizovat, jejich práce ale úspěch nepřinesla. Ukázalo se, že kanabinoidy fungují pouze ve vzájemné synergii a nelze je od sebe vzájemně oddělit. K pochopení této spolupráce má však věda stále daleko.
Jediným zdrojem správné kombinace kanabinoidních látek, které vyvolávají odezvu v lidském těle, jsou právě rostliny konopí, pomocí kterých je tak možné snadno vyrovnat deficit endokanabinoidů v lidském těle a odbourat tak jeho negativní dopady na zdraví.