SEEDBANK - bonusy 800x100
Search
Close this search box.

Základy pěstování indoor – 2.díl – Grow Boxy

prvním dílu tohoto seriálu časopisu Roots o indoor pěstování jsem se věnoval různým typům osvětlení, ovlivnění teploty v pěstebním prostoru a relativní vlhkosti v něm. Původně jsem se dnes chtěl věnovat různým pěstebním systémům, rozhodl jsem se ale, že vám nejprve představím možnosti pěstebních prostor, především potom stále oblíbenějších Grow Boxů.

Při indoor pěstování se můžete svým rostlinkám věnovat po celý rok bez ohledu na roční období a to díky tomu, že jste schopni ovlivnit pěstební podmínky sami podle toho, jak se vám to hodí. K tomu je ale nutné mít patřičně přizpůsobený prostor. Indoor pěstitelé využívají například skříně, malé místnosti (spíže), garáže, půdy a v poslední době především pěstební boxy, které jsou cenově dostupným řešením.

Na trhu jich naleznete nepřeberné množství, liší se od sebe nejen velikostí, ale i odrazovým vnitřním materiálem nebo svou propracovaností a praktičností (zde mám na mysli především výstupy a vstupy pro ventilaci, přívody elektřiny, ale i kvalitu šití a podobně).

Při zřizování takového prostoru musíte mít na mysli především základní potřeby rostlin, o které jde v první řadě. Na mysli mám především:

  • Dostupnost zdroje vody

  • Dostupnost živin

  • Dostatek světla

  • Dostatečné odvětrávání a chlazení (nebo topení)

  • Ventilační systém

Určitě se vám nebude chtít nosit těžké pytle s půdním substrátem, kanystry, kýble nebo PET lahve plné vody do druhého patra a rozhodně vás nepotěší, když vaše rostlinky pomřou vlivem přílišného horka. Ať už je váš pěstební prostor velký nebo malý, chystáte se pěstovat pár bylinek do kuchyně nebo větší množství rostlin pro prodej, ať už jsou vašimi miláčky kvetoucí cizokrajné a exotické rostliny nebo rajčata a jahody a chcete je sklízet v prosinci, v dnešní době není prakticky žádný problém dosáhnout svého cíle. Na trhu s pěstebními potřebami můžete bez obtíží nalézt vše, co potřebujete.

Pěstební boxy (Grow Boxy)

PROBOX

Jak jsem již předeslal, dnes se podrobněji podíváme na pěstební boxy, kterým se také říká Grow Boxy. Jde o většinou zcela uzavřené systémy pro pěstování rostlin na relativně malém prostoru. V Grow Boxech lze pěstovat v různých médiích – půdními substráty počínaje přes hydroponické systémy po aeroponii.

Sofistikované systémy jsou zcela uzavřené a obsahují vestavěné osvětlení (o různých typech jsem hovořil v přechozím díle tohoto seriálu), přívodní a výstupní ventilační systém s filtry zachycujícími nepříjemné pachy, nebo systém automatického zavlažování.

Opravdu vytuněné Grow Boxy mají zabudovanou i klimatizaci, která v prostoru neustále udržuje požadovanou teplotu, vlhkost, případně úroveň CO2 (o jeho vlivu na vývoj rostlin si povíme v budoucnu).

Součásti pěstebního boxu

Grow Boxy samozřejmě nejsou jen prázdné skříně, ale obsahují mnoho součástí, které napomáhají zdravému vývoji rostlinek a také pohodlnějšímu pěstování.

Základní součásti pěstebních boxů

Vybavení

Použití

Uhlíkové filtry

Aktivní filtry, které čistí vzduch a zabraňují šíření pachů z boxu do místnosti

Umělé osvětlení

Umělému osvětlení při indoor pěstování jsem se podrobněji věnoval v prvním díle tohoto seriálu v časopise Roots.

Ventilace

Umožňuje cirkulaci vzduchu a úpravu vlhkosti a teploty uvnitř boxu.

Systémy tvorby oxidu uhličitého

Umožňují ovládat úroveň CO2 napomáhajícím fotosyntéze.

Mammoth Tenth

Tyto pokročilé technologie umožňují pěstitelům udržovat optimální podmínky pro zvolené rostliny. Další vybavení Grow Boxu závisí na způsobu, jímž pěstujete (již zmiňované půdní substráty, hydroponie, aeroponie…).

Protože samozřejmě nejsem schopen z finančních a hlavně časových důvodů otestovat všechny typy pěstebních boxů, kterých je na trhu nepřeberné množství, požádal jsem o pomoc distributory tohoto pěstebního vybavení.

U článku tedy naleznete kromě mého tipu i okna s texty, v nichž vám sami prodejci představí favority ze své nabídky.

O něco složitější než nákup již hotové sestavy je sestavení pěstebního boxu vlastními silami. Ale ani to není nemožné.

Jak na to si ukážeme v jednom z příštích pokračování. Přeji mnoho pěstitelských úspěchů a spokojených rostlinek. A příště už snad ty různé techniky při indoor pěstování.

Autor: Jindřich Krása

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

Seedbank – bigpackz za 990,- 400x400
CALI TRIP - coming soon 2025 400x400

Další články:

Nepřehlédněte: