Bradavice. Malé nepříjemné výrůstky, které svědí a někdy i bolí, hlavně pokud vyrostou na namáhaných částech těla, jako jsou chodidla. Bradavice jsou způsobené viry ze skupiny lidských papilomavirů HPV a jejich výskyt značí, že s naší imunitou není všechno úplně v pořádku.
V první řadě tedy bude důležité posílit organizmus, ideálně samozřejmě stravou. Sáhněte třeba po kvašené zelenině a mléčných výrobcích, ořeších, rakytníku, citrusových plodech. Mezi vhodné potravinové doplňky patří tinktury z hub shii-take a penízovky, lichořeřišnice a echinacea. Nepostradatelný je pravidelný pohyb, otužování a kvalitní spánek. Prevencí je samozřejmě také fyzická ochrana, stejně jako u plísní zmiňovaných v minulém článku – při návštěvách používejte vlastní přezůvky, nepůjčujte si ani ručníky a ponožky. Trpíte-li bradavicemi častěji, zvažte určitě také imunologické vyšetření u lékaře.
Souběžně je potřeba se vrhnout na odstranění bradavic. Léčba je to bohužel dlouhodobá, takže se obrňte trpělivostí.
Bradavic existuje několik druhů, pravé, ploché, květákovité, plantární, všechny můžete zkusit vyléčit doma. Výjimkou jsou genitální bradavice, jejich léčbu je nutné svěřit do rukou lékaře, čím dříve, tím lépe.
Číslo jedna pro odstranění bradavice je vlaštovičník. Jeho jméno asi naskočí v hlavě každému, kdo se jen trochu zajímá o přírodní léčbu. K odstranění bradavice je možné využít šťávu z rostliny vytékající, pokud ji nemáte k dispozici, jsou k dostání v lékárnách i zdravých výživách různé tinktury.
Fakt je ten, že vlaštovičník asi nemáme každý za domem, pojďme se tedy podívat do domácích zásob na jiné možnosti.
Třeba česnek. Ideálně samozřejmě ten český. Jednodušší metoda doporučuje ukrojit plátek česneku, přilepit ho na noc na bradavici pomocí náplasti a nechat působit. Ráno omýt, přes den nechat nezakryté. Pro zvýšení efektu můžete nejprve česnek na dva, tři dny zalít octem a potom ho používat stejným způsobem. Bradavice bude možná pálit a bolet, ale to je jen její labutí píseň. Odpadnout by měla během několika dnů.
Nevedete-li doma česnek, cibuli mít určitě budete. Opět je možné použít cibuli jak čistou, tak na několik hodin namočenou do octa. Postup je stejný jako u česneku.
U česneku i cibule raději po začátku první aplikace zkontrolujte, že šťáva z nich nedráždí okolní kůži.
Je pochopitelné, že ne každý snáší česnekový či cibulový pach, i pro citlivé nosíky však domácnost nabízí řešení.
Nejprve zabrousíme do exotických krajů – věřte, nevěřte, s bradavicemi si dokáže poradit třeba banán nebo čerstvý ananas (kompot nefunguje, ten raději snězte). Z obou plodů použijeme slupku, buď jednu, nebo druhou. Vnitřní částí ji přiložíme na bradavici, přelepíme a necháme působit. Do třetice můžete zkusit citron. Jeho dužinu nakrájejte na kousky, namočte přes noc do octa. Nasáklé ovoce přikládejte na bradavici.
Bradavici nepotěší ani kontakt s tmavým lesním medem. Účinek můžete posílit přimícháním propolisu. Na bradavici naneste vrstvičku medu, případně medu s propolisem, překryjte vatou a přelepte náplastí. Pokračujte až do odpadnutí bradavice.
Propolis můžete na bradavici nanášet i samostatně nebo si vyrobit propolisovou tinkturu. Smíchejte 96% ethanol s propolisem a nechte v pokojové teplotě několik dní macerovat. Získaný roztok je potřeba několikrát přecedit přes pláténko, gázu či papírový filtr. Propolisovou tinkturu můžete využít zevně – kromě bradavic třeba také při problémech s lupy a vypadáváním vlasů, i vnitřně – pro posílení imunity, při častých nachlazeních a rýmě, při průjmech i dalších onemocněních.
Z bylinek se nabízí ještě pampeliška lékařská. Stejně jako u vlaštovičníku se účinné látky nacházejí v bílém mléku vytékajícím z jejího stonku. Bradavice jimi potírejte několikrát denně. Pozor jen na to, že pampeliškovou šťávou zbarvené oblečení není možné vyprat.
Ricinový olej možná znáte a používáte jako prostředek na podporu růstu řas a jako zábal pro výživu vlasů. Zkuste ho použít také v boji proti bradavicím. Pravidelná masáž bradavice tímto olejem nakonec určitě povede k jejímu odstranění.
Mnoho z nás má určitě v domácí lékárničce mimo jiné éterický olej z tea tree. Má široké využití od prevence vší přes ošetření pokožky poznamenané akné až právě po nepříjemné bradavice. Vatový tampon s pár kapkami oleje přiložte na bradavici, zajistěte náplastí a nechte působit. Stejné účinky by měl mít i éterický olej z levandule.
V první řadě tedy je důležité posílit organizmus, ideálně samozřejmě stravou
Věřte, nevěřte, s bradavicemi si dokáže poradit třeba banán nebo čerstvý ananas