V sedmém vydání ROOTS minulého roku jsme zveřejnili článek se základními infomacemi o dabování, stále populárnějším způsobu užívání extraktů z bylin. Podle vašich ohlasů téma vzbudilo zájem, a tak se mu budeme věnovat i nadále. V druhém dílu tohoto nového seriálu o dabbování se zaměříme na možnosti a způsoby konzumace bylinných extraktů.
Tím neprimitivnějším a nejjednodušším způsobem je použití skleněné dýmky tzv. „crackovky“. Není to úplně ideální způsob aplikace, na druhou stranu je to jednoduché kapesní řešení. Způsob aplikace spočívá v tom, že kapesním se torchem nebo flambovací pistolí nahřeje skleněná baňka, do níž se následně vloží kousek bylinného extraktu.
Další výhodou je cena a dostupnost. Tento typ dýmek lze pořídit v trafikách a headshopech, přičemž jejich cena se pohybuje od 100,- do 300,- Kč. V dabbovacím slangu se jedná o tzv. „punkstyle“.
Postoupíme o další stupeň a dostáváme se k tzv. „nectar collectoru“. Tento aplikátor se nabízí v jednodušší a složitější verzi. Pro představu se jedná o hybrid bongu a skleněné dýmky. Skládá se z těla, které obsahuje difuzor, a nahřívacího nástavce, který bývá skleněný nebo titanový, náustku, spojovacích svorek a aplikační misky.
Použití probíhá tak, že se nectar collector složí, do středového těla se nalije nebo nasaje určité množství vody, která nijak nevytéká ani při položení na stůl, a jejímž účelem je ochlazení a filtrace dýmu. Následně se nahřeje flambovací pistolí nebo letlampou titanová nebo skleněná koncovka, přiloží se náustek na ústa a nahřátá koncovka se pohybuje ve skleněné misce, v níž je umístěn bylinný extrakt a přitom se zároveň nasává kouř.
Tento typ aplikátoru je velmi oblíbený, jeho cena je okolo 2000,- korun a je to skladný parťák do terénu i na akce.
To pravé dabbování začíná samozřejmě až s použitím bongu vhodného pro tento účel. Dnes je nabídka opravdu široká, takže si vybere každý. Mnoho bongů na dabbování je v základu osazeno tzv. „glass nail s dómem“. Je to základní varianta. Jedná se o skleněný kolík s ploškou, který je vsazen do ústí bongu. Kolík se letlampou nažhaví, následně se přikryje skleněným dómen, na plošku se vloží bylinný extrakt, přičemž se inhaluje. Dóm lze nahoře přidusit buď rukou, nebo vhodnou pomůckou, čímž se dým zahustí.
Další varianta je použití regulérního nailu. A zde máme na výběr ze tří variant:
-crystal nail
-ceramic nail
-titanium nail
„Crystal nail“ jsou klasické naily vyrobené z křemičitého skla schopného odolávat vysokým teplotám. Nahřívací část nailu se skládá z centrální trubičky a misky, která je okolo. Mnoho dabberů skleněné naily propaguje a tvrdí, že při jejich použití nejlépe vyniká chuť bylinných extraktů. Jejich nevýhodou je „zranitelnost“ – při pádu to bývá definitivní. Při použití nekvalitního crystal nailu dojte po čase k jeho rozpadnutí.
„Ceramic nail“ je opět tvarově stejný jako klasické titanové naily. Jejich výhodou je cena, ze všech nailů jsou nejlevnějsí. Stojí cca 600,- Kč. Podobně jako skleněné jsou při pádu rozbitné a po čase použití se podobně jako skleněné naily rozpadnou.
„Titanium nail“ je královská varianta, a pokud ho neztratíte, budete ho mít navždy. Dnes se již nabízí nepřeberné množství titanových nailů a na výběr je vše od klasických tvarů a typů až po abstraktní modely. Nabízí se i různé varianty side car. Zde je potřeba upozornit že čím více je kovu v nahřívací části nailu, tím více a rychleji dochází k ochlazení, což není zrovna praktické.
Doporučuji tedy klasické typy nebo právě výše zmiňované side cars. Nejoblíbenější jsou univerzální naily 6v1. Jsou vhodné pro průměry 14/16/18 male a 14/16/18/ female. Ceny titanových nailů začínají přibližně na 1000 korunách.
Všechny typy nailů se používají dvěma možnými způsoby. První způsob je že se flambovací pistolí nebo let lampou nahřeje koncovka nailu, na tzv. „dabber“ se nabere požadované množství bylinného extraktu, poťukává se na středovou trubičku a při tom zároveň inhaluje.
Druhý způsob je, že se letlampou ohřeje celá nahřívací miska na požadovanou teplotu (dočervena), následně se umístí extrakt do misky a přikryje dusítkem – „carbcap“. Dusítko se jemně odkrývá a zároveň se inhaluje. Při tomto způsobu aplikace je schopen dabber / pacient inhalovat na jedno potáhnutí opravdu velké množství extraktu. Tento způsob tedy není vhodný pro začínající dabbery!!!
Všechny typy nailů se čistí buď v nějakém rozpouštědle typu alkohol, benzín apod., nebo tak, že se nail nahřeje letlampou dočervena, čímž dojde k veškerému spálení všech nečistot a zbytků.
Poslední a nejvyšší meta je pro dabbery tzv. „enail“. Jde o vlajkovou loď a opravdovou radost pro každého dabbera.
Jedná se o elektronické digitální zařízení s velkým rozsahem teplot opatřené nahřívací spirálou se speciálním titanovým nailem uzpůsobeným k nasazení nahřívací spirály, která nail ohřívá na zvolenou teplotu.
Vše je kompaktně zabaleno v přenosném kufříku a celé zařízení je „plug and play“.
U této pomůcky odpadá používání nahřívacích pistolí a letlamp. Díky tomu je užívání mnohem méně náročné a nebezpečné. Člověk navíc neřeší nutnost výměny plynových kartuší, je to tedy zároveň nejekologičtější způsob dabbování.
Velkou výhodou je také nehlučný provoz, což ocení hlavně partnerky dabberů při sledování televize nebo četbě :)
Jedinou nevýhodou je poněkud vyšší cena, která je ale srovnatelná s cenou kvalitních vaporizérů. Cena začíná cca na 10.000,-. Rozhodně dobrá investice a nejzdravější způsob inhalace!
K používání nailů neodmyslitelně patří používání aplikátorů, kterým se říká „dabber“. Jedná se o titanovou, keramickou nebo skleněnou tyčinku, která má na koncích různé tvary. Většinou jsou to hroty s kuličkou, různé typy hrabítek, skalpelů, lžiček apod.
Tvar si každý vybere dle svého vkusu a potřeby, důležité však je, aby kovové dabbery i naily byly vyrobeny z titanu. Používání levnějších ocelových pomůcek je zdraví škodlivé a vůbec jejich používání nedoporučuji! Při zahřívání totiž dochází k uvolňování niklu!! Důrazně doporučuji na těchto pomůckách nešetřit. Cena není o tolik vyšší a vzhledem k tomu, že jsou to pomůcky na dlouhou dobu, zaslouží si svoji kvalitu! Zdraví člověka je nutno chránit!
Další typ aplikátoru je tzv. „carbcap“ – je to dabber s dusítkem, který bývá nejčastěji vyroben z titanu, ale bězný je i z keramiky. Titanové jdou většinou rozšroubovat, takže lze použít jako klasický „ dabber“ .
Jeho použití jsme si popsali výše. Začínající dabber ho většinou ve své výbavě nepotřebuje.
To je, co se týká aplikátorů a aplikací bylinných extraktů, zatím asi všechno, o případných novinkách vás budeme v budoucnu informovat. Pro získání základních informací o technice a způsobů aplikace je vhodné shlédnout nějaká videa na Youtube.
Loučím se s vámi a těším se na další díl našeho seriálu. Dabbování zdar – Mr. Dabber.