Search
Close this search box.

Černý česnek – léčivé koření

Možná už jste se někdy setkali, nejspíše v nějaké kuchařce, s pojmem černý česnek. Starý známý česnek, latinsky Allium sativum, známe všichni a pro některé z nás představuje velmi oblíbenou pochutinu. Pak ovšem známe i černý česnek, protože se jedná stále o obyčejný česnek, jen speciálně zpracovaný.

Co je černý česnek?

Známé účinky česneku

– snižuje krevní tlak
– má dezinfekční účinky
– podporuje imunitu
– antioxidační efekt
– prevence rakoviny
– pomáhá při střevních infekcích
– vhodné užívat při nachlazení
– dříve se používal na odstraňování bradavic
– upravuje hladinu krevního cukru
– podporuje činnost kardiovaskulárního systému

 

Výše uvedené účinky se u černého česneku oproti klasickému bílému ještě násobí!

Jde o česnek upravený speciální metodou fermentace. Celý proces fermentace je poměrně dlouhý, trvá přibližně jeden měsíc. Vybrané palice česneku se umístí do fermentačního boxu, kde jsou vystaveny vyšší teplotě a vlhku.

Fermentace probíhá při vysoké řízené teplotě a vlhkosti. Poslední týden tohoto procesu se česnek chladí a schne.

Česnek obsahuje cukry a aminokyseliny. Během kvasného procesu vznikne melanoidin, což je tmavá substance zodpovědná za výslednou černou barvu česneku. Po fermentaci získá česnek sladkou chuť, lepkavou měkkou konzistenci a z většiny zmizí i jeho typický česnekový zápach. Připomíná česnekové želé.

Černý česnek a zdraví

Uvádí se, že černý česnek má pozoruhodné léčivé účinky, má téměř dvakrát tolik antioxidantů jako syrový česnek a obsahuje i organickou sloučeninu S-allycysteine, která pomáhá v prevenci rakoviny a snižuje hladinu cholesterolu (stejně jako neupravený česnek). Tuto látku, známou pod označením alliin, obsahuje i původní česnek teprve ve styku se vzduchem, tedy když začneme česnek zpracovávat. Dochází k jeho štěpení na alicin, díky kterému má česnek svoji známou štiplavou vůni a chuť.

Z dalších složek černý česnek obsahuje vitamin A, B1, B2, B3, B5, B6 a vitamin C. Z minerálů pak vápník, jód, železo, selen, hořčík, draslík, fosfor, zinek, sodík, mangan, beta-karoten a kyselinu listovou.

Recept na pomazánku z černého česneku

Pro potřeby časopisu Roots původní recept z internetu připravila, na vlastní nebezpečí ochutnala a posléze upravila, aby více vyhovoval chutím Středoevropana, K_M, za což jí mnohokráte děkuji.

– Černý česnek 1-2 paličky
(doporučuji nákup přes internet, v běžných obchodech prakticky neznámá věc, cena za kus kolem 30Kč)
– Křenová pěna (Křenex)
– Zakysaná smetana – 250ml
– Tavený smetanový sýr
– Pažitka – čerstvá
– Sůl
– Pepř

– Česnek oloupeme a nasekáme.
– Umístíme všechny přísady kromě našlehaného křenu a nastříhané pažitky do kuchyňského robotu (tyčový mixer)
– Mixujeme do chvíle, kdy je vše promícháno a vznikne hladká pasta.
– Dochutíme solí a černým pepřem.
– Podle chuti přidáme našlehaný křen. 1 – 2 lžíce
– Vmícháme nastříhanou pažitku.
– Podáváme s čerstvým pečivem a zeleninou nebo jako dip k masu.

Černý česnek má zcela odlišnou chuť i strukturu než klasický česnek bílý. Doporučuji začít s menším množstvím a dle chuti postupně přidávat.

Nenechte se odradit, černý česnek má velmi blahodárné účinky a funguje jako přírodní antioxidant.

Pokud obě verze česneku porovnáme, černý česnek je sladší a má méně štiplavou chuť. Trochu chutí připomíná tamarind, melasu, hrozinky nebo lékořici. V Asii a zejména Koreji je takto upravený česnek používán již stovky let. Původní česnek patří mezi antioxidanty, posiluje náš imunitní systém, chrání proti bakteriím a virům, pomáhá snižovat hladinu krevního cukru a cholesterolu a je přírodní antiparazitikum.

Černý česnek má podobné účinky, ale výraznější. Dále se uvádí jako zdroj energie a osvěžení, pomáhá na dýchací problémy, snižuje stres a celkově zklidňuje organismus.

Je rovněž užitečný v procesu našeho trávení a fungování vnitřních orgánů. Proto se i o česneku dá použít přirovnání k vínu, také on zraje postupně k vyšší kvalitě. Stále zůstává nicméně zeleninou do kuchyně, léčivou rostlinou i oblíbeným kořením.

cerny cesnek v praxi

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

happy seeds 400x400
weedshop 250x300

Další články:

Nepřehlédněte:

28. až 30. března v industriálním prostoru Nové Zbrojovky odehraje druhý ročník konopného festivalu Growfest, jehož je časopis ROOTS hrdým mediálním partnerem.
Čaj z konopí je tradiční léčivý nápoj známý již tisíce let. Připravuje se na různé způsoby na základě požadovaných účinků.
Možná jsou oblasti, na které jste při snaze být eko zapomněli. Co takhle ekologicky hnojit rostliny?