CALI TRIP - coming soon 2025 800x100
Search
Close this search box.

Celoživotní uživatelé konopí jsou zdraví

Podle výsledků aktuální studie se zdá, že dlouhodobé užívání marihuany nevede ke zhoršení celkového fyzického zdraví, ačkoli desetiletí kouření marihuany může přispět ke vzniku periodontálních onemocnění.

Ve studii bylo přes 40 let sledováno bezmála 1 000 Novozélanďanů, kteří přiznávali téměř 20 let nepřetržitého kouření marihuany. Tito uživatelé nevykazovali žádné známky poklesu funkce plic, vysokého krevního tlaku, cukrovky nebo jakéhokoli jiného zhoršení fyzického zdraví.

Ve skutečnosti bylo podle výzkumníků jediným negativním důsledkem to, že u těžkých kuřáků konopí se na rozdíl od nekuřáků častěji vyskytovalo onemocnění dásní.

„V této studii můžeme sledovat i účinky na fyzické zdraví při kouření tabáku, podobné dopady se ale při kouření konopí nevyskytují,“ uvedla vedoucí studie Madeline Meierová, odborná asistentka psychologie na Arizona State University.

To znamená, že pokud uživatel marihuany preferuje způsob její konzumace kouřením, může u něj po delší době dojít k orálním potížím (vědci si všimli, že k tomu dochází u osob ve věku mezi 26 a 38 lety). Neexistují ale žádné důkazy o tom, že by pravidelné kouření marihuany, i kdyby to znamenalo celá desetiletí každodenního užívání, mělo potenciál poškozovat zdraví člověka podobným způsobem jako dlouhodobé užívání tabáku.

„Výsledky ukazují, že užívání konopí může být v některých ohledech škodlivé, pravděpodobně ale ne vždy,“ říká spoluautor studie Avshalom Caspi, profesor psychologie a neurovědy na Duke University. „Musíme si uvědomit, že silné užívání konopí k rekreačním účelům má některé nepříznivé dopady, ale celkové poškození fyzického zdraví z této studie nevyplývá.“

Zajímavé je, že v zemích, které legalizovaly užívání konopí z léčebných důvodů, některé pojišťovny již začaly oddělovat uživatele marihuany od kuřáků tabáku (pacienty, kteří kouří marihuanu pro terapeutické účely, potom oficiálně klasifikují jako „nekuřáky“). Jak výzkum ukázal, marihuana a tabák, zatímco jsou typicky konzumovány stejným způsobem, mají na lidské zdraví skutečně velmi odlišné dopady.

V rámci rozhodnutí, které si pochvalují kanadští pacienti užívající marihuanu, oznámily společnosti Bank of Montreal a Sun Life, že už nebudou od uživatelů konopí požadovat, aby v příslušných dotaznících týkajících se životního pojištění zvolili políčko „kuřáci“ – což by mohlo ušetřit mnoha lidem, kteří se podílejí na programu léčebné marihuany, až 50 procent na pojistném.

„V našem odvětví sledujeme aktuální zdravotnické studie a společnosti podle nich průběžně aktualizují své pokyny pro uzavírání smluv,“ uvedla ve svém prohlášení společnost Sun Life. „V důsledku toho jsou uživatelé marihuany, kteří zároveň neužívají tabák, považováni za nekuřáky.“

Pojišťovací experti uvádějí, že rozhodnutí pojistitelů neklasifikovat nadále uživatele marihuany jako kuřáky je jasným signálem, že marihuana je bezpochyby bezpečnější než tabák. V opačném případě by se ani jedna společnost neodvážila tak výraznou změnu provést. Koneckonců, tyto společnosti chtějí v první řadě vytvářet zisk a nezabývají se morálními přesvědčeními, která by mohla ohrozit finanční postavení akcionářů.

„Ukazuje to, že pojišťovny provedly vlastní výzkumy, ověřily důkazy a dospěly k závěru, že rizika spojená s typickým užíváním marihuany jsou mnohem nižší než u typického užívání tabáku,“ uvedl Paul Groontendorst, rektor lékařské fakulty na University of Toronto.

Jádrem celé debaty o tom, zda je marihuana stejně nebezpečná jako tabák, je onemocnění, které jen v USA zabije více než půl milionu lidí ročně – rakovina.

Výzkumníci z University of Western Australia publikovali v žurnálu výzkumu mutací neobvyklý text, v němž se píše, že u lidí, kteří kouřili marihuanu, došlo k tak výrazné změně DNA, že to může způsobit výskyt rakoviny u jejich dětí již v prvních letech jejich života. Studie vedená pod dohledem docenta Stuarta Reece a profesora Garyho Hulse z UWA uvádí: „I když matka nikdy v životě konopí neužila, mutace přenesené otcovým spermatem mohou způsobit vážné a smrtelné onemocnění jejich dětí.“

Ukázalo se, že výzkumníci nikdy neprovedli žádné testy, které by mohly k tomuto šokujícímu závěru vést – celý výzkum vycházel z výsledků jiných studií. Experti na konopí rychle přišli se závěry zcela opačnými ke zjištěním obou vědců a tvrdili, že jejich zpráva je „založena na nepravdivých skutečnostech“. I když předchozí výzkumy dospěly k závěru, že jiné drogy, včetně tabáku a alkoholu, mají potenciál DNA poškodit, Dr. Ethan Russo, bývalý poradce společnosti GW Pharmaceuticals, uvedl, že ve studii o tom, že kouření trávy může u dětí uživatelů způsobit rakovinu, chybí tolik zásadních proměnných, že by bylo nezodpovědné brát jejich zprávu za cokoli jiného, než za moderní obdobu Reefer madness (dnes již kultovní americké protimarihuanové filmové agitace z první poloviny dvacátého století).

Takže i když existují důkazy o tom, že dlouhodobé kouření marihuany může poškodit dásně uživatele, zdá se, že i její pravidelní kuřáci mohou být v klidu, protože je jejich dlouhodobá náklonnost k bylince s největší pravděpodobností nezabije.

Marihuana je bezpochyby bezpečnější než tabák

Líbí se vám časopis Roots a přáli byste si ho pravidelně každý měsíc dostávat až do schránky? Objednejte si ho na www.predplatne.cz.

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

weedshop 250x300
SEEDBANK - bonusy 400x400

Další články:

Nepřehlédněte: