O druhém listopadovém víkendu proběhl v Praze 8. ročník konopného veletrhu Cannafest, který byl v mnoha ohledech výjimečný. Oproti předchozím ročníkům se akce nekonala na Výstavišti v Holešovicích, ale v Letňanech.
K tomuto přesunu došlo v důsledku řádění orkánu Herwart, který se prohnal naší republikou na konci října. Za oběť mu padla (lépe řečeno odlétla) i střecha Průmyslového paláce, který proto nebylo možné pro Cannafest využít. Chtěl bych na tomto místě poděkovat a hluboce smeknout před Lukášem Běhalem, pořadatelem veletrhu, a jeho týmem. Přestěhovat takovou monstr akci na zcela nové místo během jediného týdne je husarský kousek, který lze přirovnat snad jen k proslulému Kulovému blesku v režii pánů Smoljaka a Podskalského, pod jejichž taktovkou všemu velel nezapomenutelný Rudolf Hrušínský.
Když jsem se večer před zahájením veletrhu bavil s několika vystavovateli, všichni do jednoho (včetně mě) změnu místa spíš uvítali. Důvodem bylo především to, že Průmyslový palác už byl přeci jen trochu malý.
A jak to v Letňanech probíhalo a vypadalo? Až na počasí, které nebylo po většinu času moc povedené, naprosto skvěle. A protože v nových prostorech bylo teplíčko, nakonec ani to počasí nikomu náladu zkazit nemohlo.
Desetitisíce návštěvníků Cannafestu od nás i ze zahraničí mohly obdivovat expozice (většinou prodejní) takřka 300 firem a organizací z celého světa, které zabíraly plochu 16,5 tisíc metrů čtverečních. Jako již tradičně jste na veletrhu mohli navštívit stánky společností nabízejících výrobky z mnoha odvětví konopného průmyslu, a prohlédnout si / zakoupit nejen nejnovější vybavení pro indoor pěstování, různá hnojiva a samozřejmě semínka, ale i konopné oblečení, mastičky a potraviny a samozřejmě také výrobky z mnoha dalších bylinek a rostlin. Zmíním i obrovskou nabídku kuřáckých potřeb. Papírky, dýmky, bongy nebo nejnovější typy vaporizérů. Stačilo si vybrat.
Prvotřídní byl jako obvykle i doprovodný program, kdy se konalo mnoho vynikajících přednášek, ale třeba i skateboard jam. Jako vždy nechyběly ani skvělé afterparties. Jinými slovy mnoho informací, perfektní zábava, pozitivně naladění lidé.
A protože jedna fotografie toho řekne víc, než sto slov, podívejte se na následující straně na parádní fotoreportáž.
PS: Megatřešní na Cannafestovém dortu bylo vystoupení světoznámého jazzového trumpetisty Laca Décziho.
Hned první den jsem náhodou potkal Lukáše Běhala, a tak jsem se ho na pár věcí zeptal.
Jindřich: Lukáši, v článku zmiňuju, jaké jste měli patálie kvůli silnému větru. Bylo to pro všechny asi dost stresující, když jste dva týdny před zahájením Cannafestu museli řešit nové místo. Jak moc to pro vás bylo náročný a pomohlo ti, že jsi v minulosti s PVA v Letňanech spolupracoval?
Lukáš: Letošní Cannafest jsme měli těšně před orkánem již v podstatě hotový, ladili jsme jen poslední detaily. Oproti předešlým ročníkům jsme navíc přidávali stavbu nové výstavní haly o velikosti 3.000 m2 a novou stavbu Cannafest Free Zone pro skate show, live koncerty aj. Přesunout přes 250 vystavovatelů a všechny aktivity za 10 dní tak byl pro můj tým s trochou nadsázky nadlidský výkon. Brali jsme to však spíše jako výzvu, se kterou se musíme poprat, abychom nikoho nezklamali. Samozřejmě jsme se mohli vymluvit na zásah přírody a nikdo by nám to nevyčítal, ale to není náš styl. Co se týče mé předchozí pracovní zkušenosti v PVA Letňany, pomohl mi hlavně fakt, že jsem od začátku Cannafestu v kontaktu s některými bývalými kolegy. Těm se koncept Cannafestu líbí a každoročně mě lákají na přesun akce. Vzniklá situace tak nebyla ničím, co bychom si neuměli představit. Měli jsme štěstí, že v areálu v daném termínu neprobíhala jiná rozsáhlá výstava, ale pouze akce, u které se nám podařilo domluvit s organizátorem a „odsunout“ jej trochu stranou.
Jindřich: Myslíš, že se stěhování nějak negativně projeví na návštěvnosti?
Lukáš: Jsem přesvědčen, že přesun nakonec návštěvnosti nijak neuškodí (pozn. autora: během víkendu se ukázalo, že opravdu neuškodil). Haly jsou už teď plné a na nedostatek návštěvníků si zatím nestěžujeme ani my, ani vystavovatelé. Plusem akce je navíc dostatek prostoru a tudíž možnost zvětšení uliček mezi expozicemi. Myslím, že máme u návštěvníků velkou podporu a většina z nich nám odpustila některé nedostatky, hlavně, že jsme akci zachránili.
Jindřich: Z ohlasů vystavovatelů vím, že se jim tenhle prostor líbí hlavně kvůli tomu, že je tu hodně místa. Nepřemýšlíš o tom, že by se Cannafest přestěhoval na stálo?
Lukáš: Na závěry je ještě příliš brzy. Nejdříve musíme uzavřít letošní ročník a pak provedeme nějaký podrobnější průzkum mezi vystavovateli. Podstatný fakt pro zachování akce v Letňanech je ale právě již zmiňovaný prostor. Můžeme expandovat a celkově si hrát s prostorem nejen pro vystavovatele, ale i pro doprovodné akce. Kdybychom měli více času na tvorbu Cannafestu přímo na míru výstaviště v Letňanech, umím si představit mnoho dalších „zpestření“, na jejichž tvorbu již bohužel nebyl čas.
Jindřich: Včera jsem četl rozhovor s tebou, v němž se zmiňuješ o tom, že bys s Cannafestem rád expandoval do Spojených států. Jak moc je tahle myšlenka reálná?
Lukáš: Ano, je pravda, že na pozitivní vývoj ve Spojených státech a Kanadě se zaměřuji posledních několik let. Letos jsem těsně před Cannafestem představil první ročník odborné B2B konference EuroAmCBC (EuroAmerican Cannabis Business Conference), která, jak již název napovídá, je zaměřena na obchodní spolupráci a výměnu mezi Evropou a Amerikou. Příští rok bych rád uspořádal další dvě konference pod stejnou hlavičkou, jednu v USA a druhou v Kanadě. Konference by měly být prvními vlaštovkami a rád bych na ně navázal postupným budováním zámořské odnože Cannafestu, jehož koncept je v podstatě poměrně odlišný od tamních akci se stejným zaměřením. Navíc mi dává smysl právě propojování evropských zkušeností s americkým citem pro obchod.
Jindřich: Každopádně ještě jednou smekám před výkonem celého tvého organizačního štábu za to, jak rychle jste si se vzniklou situací poradili. A děkuju.
Lukáš: Děkuji za podporu!