Je decentní, s jemnými kvítky a sametově zelenými lístky a s vůní tak opojnou, že jej nelze nepoznat. Tvoří základ provensálských směsí koření a má výraznou, nezaměnitelnou chuť. Řeč je o rozmarýnu, bylince, která toho hodně umí.
Proč bychom měli rozmarýn zařadit do svého jídelníčku? Jako každá bylinka, i on má své úžasné plusy a přínosy pro zdraví. Rozmarýn má svůj původ ve Středomoří, ale velice často a hojně se pěstuje i v českých zahrádkách.
Obsahuje celou řadu tělu prospěšných látek, k nejzásadnějším patří: rosmanol, kyselina karnosolová, karnosol, kyselina ursolová nebo cineol. Pojďme si tedy představit jeho největší benefity pro naše zdraví.
1. Podporuje trávení
Trápí vás rozbouřený žaludek, lehké křeče a časté nadýmání? Rozmarýn dokáže podporovat tvorbu i vylučování žluči, a tím zlepší trávení. Dříve se často doporučoval dokonce i jako podpůrný lék při střevních kolikách a lehkých otravách z jídla.
Připravte si osvěžující rozmarýnový drink, který dodá tekutiny a pomůže zároveň lépe strávit oběd. Odšťavněte jednu menší okurku, hrst čerstvého rozmarýnu, 2 stonky řapíkatého celeru a 2 větší jablka – můžete naředit vodou. Případně naplňte velký džbán pramenitou vodou, přidejte na kolečka nakrájenou okurku a čerstvý rozmarýn, který předtím lehce promnete mezi prsty.
2. Zatočí s alergiemi
Rozmarýn se ukazuje jako skvělý pomocník detoxikace při alergiích. Kyselina rozmarýnová, která se ukrývá v obrovském množství právě v listech, dokáže působit na rozbouřené buňky imunitního systému, které často způsobují alergickou rýmu. Rozmarýnová silice uvolní svaly dýchacího ústrojí, a je tedy skvělým doplňkem také při léčbě astmatu. Zkuste jej zkombinovat s cílenou detoxikací!
3. Tlumí zánět, nabudí imunitu
Ať už se jedná o záněty dýchacích cest nebo zánět kloubů, rozmarýn dokáže snížit otok sliznic a výrazně nám tak ulevit. Kyselina rozmarýnová a kávová v kombinaci s karnosolem, které jsou v bylince obsaženy, působí jako silný antioxidant, známý svými protizánětlivými účinky. Kromě jiného obsahuje rozmarýn také řadu vitaminů a minerálů, zejména vitamin A, kyselinu listovou, železo nebo zinek. Pravidelná konzumace rozmarýnu v kombinaci s účinnou detoxikací skvěle stimuluje imunitní systém.
Nebojte se rozmarýn používat v kuchyni! Báječně ladí například s krůtou nebo kachnou, zvýrazní pečený bůček, okoření těstoviny i pizzu. Použít se dá čerstvý i sušený.
4. Zkrášluje
Rozmarýn je často součástí posilujících vlasových tonik a vod, zabraňujícím vypadávání vlasů a podporujícím jejich růst. Dopřejte svým vlasům rozmarýnovou výživu od kořínků po konečky a zapojte do své každodenní rutiny jemnou masáž hlavy. Výsledky se dostaví během několika týdnů. Rozmarýn prokrví pokožku hlavy a stimuluje růst vlasů. Zároveň vlasy i vlasovou pokožku jemně čistí a působí jako prevence proti tvorbě lupů a přecitlivělosti pokožky. Vyrobte si vlastní tonikum! Na každou masáž použijte lžíci olivového nebo jiného oleje (např. arganového nebo jojobového) a tři kapky 100% esenciálního rozmarýnového oleje. Masáž provádějte alespoň 2x týdně po dobu minimálně jednoho měsíce.
5. Prokrví a uklidní
Rozmarýn prokazatelně zvyšuje krevní tlak, tím pádem zlepší prokrvení a celkově podpoří činnost oběhové soustavy. Brání také nárůstu krevního cukru a v neposlední řadě funguje jako účinné sedativum s velice zvláštní schopností: dokáže zároveň zklidnit mysl, ale také nás nastimulovat a dodat energii. Kápněte si proto každý večer rozmarýnový olej do aromalampy, připravte si osvěžující drink nebo uspořádejte domácí italské hody. V Itálii se totiž touto bylinkou rozhodně nešetří!