Weedshop 696x86

Zázračná bílá kouzelnice aneb co dokáže rýže?

Rýži (Oryza sativa) jako domestikovanou plodinu známe již bezmála 13 000 let. Nezávisle na sobě ji pěstovali v Amazonii, Austrálii a zejména v Číně. Je asi metr vysoká a potřebuje ke svému růstu především vodu. Spoustu vody. Proto se pěstuje na zaplavených rýžových polích. V současnosti se celosvětově vypěstuje téměř 800 tisíc tun rýže. Věděli jste ale, že ji můžete využít na víc způsobů než jen k jídlu nebo pokropení novomanželů?


Trpíte bolestmi kloubů?

Možná s příchodem podzimu cítíte bolavé klouby, stará zranění nebo namožené svaly od hrabání listí. Skvělým tipem, jak ulevit od bolesti, jsou nahřívací polštářky. A nemusíte za ně platit nehorázné sumy! Stačí látkový pytlík naplnit rýží a dát na chvíli do mikrovlnky. Funguje zázračně.

Čistič domácnosti

Maminky už nejspíš vědí, že rýže je skvělým pomocníkem při čistění dětských lahví. Pokud máte láhev s úzkým hrdlem (nejen dětskou, třeba i vázu), díky kterému se vám nedaří vyčistit dno, stačí do lahve napustit trochu vody, tekuté mýdlo a nasypat rýži. Po uzavření (stačí i přiklopit rukou) začněte třást, co to jde. Rýže odstraní všechny nečistoty a odnese je s sebou.

Pohltí, co se dá

Rýže dokáže nasávat vodu z okolí, a využívá se proto i jako izolátor kolem věcí (například nářadí), které potřebujete udržet v suchu, aby nerezivělo. Umí ale také pohlcovat pachy – můžete ji využít jako neutralizátor do lednice. Stačí pár zrníček do mističky a uvidíte, jaké dovede zázraky.

Co si uvaříš, to si sněz?

Ani po uvaření rýže nekončí její zázračné vlastnosti. Voda po uvaření (pokud jste to rýži příliš neosolili) se využívá i jako kosmetický elixír. Obsahuje totiž rýžový škrob (ten můžete koupit i samostatně v obchodech se zdravou výživou). Rýžový škrob zklidňuje pokožku, vyběluje a zmenšuje zánětlivá místa například při akné. Natřete vodu z rýže na obličej a nechte zaschnout. Dokonalá pleťová maska pro mastnou pleť. Zkuste pár kapek přidat také do šamponu, až si budete mýt vlasy, uvidíte, jak lesklá a pevná hříva vám pak bude růst. 

Lékárna v pytlíku

Kromě všech praktických aspektů a šikovných dovedností má tenhle prastarý pokrm také mnoho léčivých účinků. Pravidelnou konzumací neloupané rýže můžete pozitivně ovlivnit hladinu cholesterolu, srovnat krevní tlak i krevní cukr. Záměrně říkáme neloupaná, protože bílá rýže z obchodu, jak ji znáte, je broušením zbavená všech slupek, klíčků a také většiny vitamínů a tělu prospěšných látek, a je tudíž bílá. V přirozeném stavu jsou zrnka hnědá. Čistý rýžový škrob také pomáhá chránit sliznice, silně rozvařená rýže se proto i s uvařenou vodou konzumuje často při průjmových onemocněních. Pomáhá zregenerovat střeva a zklidnit trávicí trakt u zvířat i u lidí.

Nenechte se otrávit

I rýže má ovšem pár stinných stránek. Věděli jste, že znovu ohřívaná rýže může způsobit otravu jídlem? Obsahuje totiž bakterie, které ani varem nezmizí, takže pokud ji ihned po uvaření nezchladíte v lednici, ale necháte ležet při pokojové teplotě, hrozí, že se bakterie v rýži přemnoží. A když si ji druhý den ohřejete, může to způsobit paradoxně vážné zažívací problémy. 

V rýži vařené ve varných sáčcích se navíc může také často vyskytovat stopové množství arsenu, které se do obiloviny dostává z hnojiv při jejím pěstování. Varem v sáčcích se mnohdy dostatečně neodpaří. Volte proto raději var v hrnci nebo v rýžovaru, abyste měli jistotu. 

Dieta naoko

Závěrem je potřeba dodat, že mnoho lidí věří v to, že je rýže dietní. Ale moc není. Ne nadarmo je hlavním pokrmem těch, kteří jinak nic moc jiného nejedí (třeba tibetských mnichů). Miska uvařené rýže obsahuje poměrně velké množství energie a spoustu základních živin, jako je třeba vitamín B, B12 nebo důležité mastné kyseliny. Myšleno tedy miska kvalitní uvařené rýže – přestože je největším světovým producentem rýže Čína, k nám se dováží zejména rýžová zrna podřadnějších kvalit. Chcete-li ochutnat opravdu jinou a kvalitní rýži, zkuste tu čínskou, i když je těžší ji sehnat. Nic se ale nemá přehánět – lidé, jejichž jídelníček obsahuje jen rýži, naopak trpí často anémií a nedostatkem železa. Takže jezte rýži s mírou, čerstvě upravenou a mějte ji doma vždy po ruce. Umí zázraky.


“Rýže dokáže nasávat vodu z okolí”

Foto: shutterstock.com

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

Další články:

Nepřehlédněte:

Časopis Roots se stává mediálním partnerem prvního ročníku Festivalu konopí Growfest, události slavící Světový den konopí v roce 2024.