HOBBYGROW – 2+1

,

Vrba

Vídáme ji na březích potoků i rybníků stejně nevyzpytatelnou a náladovou jako vodní živel, s nímž je neodmyslitelně spjata. V lehké košilce dychtivé dívenky i v hávu stařeny. Je spojována se smrtí a zároveň patří mezi první jarní otužilce, kteří zjara obráží, a přináší tak do přírody energii obnovy.

Vrba je strom mnoha tváří, mnoha emocí. Utěší nás, povzbudí, ale dokáže i pořádně seknout. Je potřeba hlídat si, v jaké náladě k ní přicházíme – odhodlání, nadšení, radost podpoří, ale vztek či zlobu dokáže znásobit a vrátit. Dokážete si představit skálu, na kterou doráží mořský příboj? Zas a znovu, dokud se kámen nepoddá síle vody. Vy jste ta skála. Plni vzteku se nikam nedostanete. Tak jako tak má vrba pochopení pro smutek i rezignaci, však je často spojována se smrtí napříč kontinenty i kulturami. S dobrými úmysly se nebojte navštěvovat ji často, vždy vás ráda uvítá a vyslechne, co je nového.

Pod vrbou se můžete setkat s vodními vílami i dryádami, je propojená s Lunou a mnoha ženskými bohyněmi.

Možná ji používáte na rituály, ani o tom nevíte. Pomlázka je pletena z vrbového proutí, aby ženám, jichž se dotkne, předala sílu mládí a znovuzrození. Ochraňuje před zlými mocnostmi, vrbovým koštětem vymetete z domu i chléva špatné energie, a zahání démony.

Kvetoucí větvičky vrby jsou po generace tradiční velikonoční výzdobou. V dobách dřívějších jim byla připisována magická moc – kočičky se světily na Květnou neděli a v domácnostech potom uchovávaly jako magická ochrana.

Mezi 38 původních vyvolených druhů zařadil esenci z vrby také Dr. Edward Bach, je dobrou volbou pro lidi, kteří chtějí přijmout odpovědnost za svůj život a udělat kroky vedoucí k jeho zlepšení.

V České republice máme 18 druhů vrb, celkově jich je na světě přes 200 a jsou velice rozmanité, od plazivých až po obrovské stromy dorůstající do výšky i více než 25 metrů. Většina z nich je léčivých. Ve větší či menší míře obsahují kyselinu salicylovou. Říká se jí přírodní aspirin. Vnitřně se užívá ke snížení teploty a díky svým protizánětlivým účinkům také ke zmírnění příznaků onemocnění kloubů třeba při revmatu. Již středověcí léčitelé doporučovali odvar z kůry při těžkých záchvatech dny. Je též močopudná, má odvodňující účinek.

Bohatou škálu využití má i při vnějším užití při léčbě kožních problémů od lupů přes akné až k ekzémům. Koupele z odvaru vrbové kůry zmírňují pocení nohou. Rozmačkaným listem vrby vydezinfikujete čerstvou ránu.

Vrbu můžeme zasadit i na své zahradě, není náročná na kvalitu půdy, potřebuje však slunné stanoviště a dostatek vody. V zahradách se z jejích proutků často tvoří prolézačky a domečky pro děti nebo živé ploty. Čerstvé listy a mladé větve poslouží jako krmivo pro dobytek.

Vrbové proutí se využívá v košíkářství i pro výrobu násad pracovních nástrojů. Dřevo se používá zejména k výrobě biomasy a překližek nebo beden. Kvalitnější potom najde uplatnění ve šperkařství, tvorbě užitných předmětů.

Provázanost vrby s vodním elementem využívají po staletí i proutkaři, kteří s její pomocí vyhledávají skryté prameny.


“Pod vrbou se můžete setkat s vodními vílami i dryádami, je propojená s Lunou a mnoha ženskými bohyněmi.”

Foto: istock.com

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

weedshop 3

Další články:

Nepřehlédněte:

Časopis Roots se stává mediálním partnerem prvního ročníku Festivalu konopí Growfest, události slavící Světový den konopí v roce 2024.