seedbank -30%

Přínosy konopných tinktur a mastí

Z konopí lze vyrábět mnoho produktů. Například tinktury a přípravky pro vnější použití
jsou více než vhodné pro ty, kteří jej nechtějí užívat kouřením. Pacienti se dočkají požadovaných účinků, které jim mohu dopomoci k ulehčení od mnoha zdravotních obtíží.

Tinktury jsou tekutiny na bázi alkoholu, které je nutno užívat s opatrností. Existují již celé věky, a v jednom období byly nejoblíbenějším způsobem konzumace byliny. Přípravky pro vnější použití potom zahrnují masti, pleťová mléka, balzámy nebo například soli.

Zde je několik příkladů přínosů používání konopných tinktur a přípravků pro vnější použití, které vás možná překvapí.

Účinné léčivé konopné náplasti přinášejí léčbu konopím přímo do krevního oběhu skrze transdermální aplikaci stejně, jako je tomu u náplasti s nikotinem nebo svalové protizánětlivé náplasti. Náplasti se dodávají s různými dávkami a vyrobené z různých odrůd.

Do-it-yourself konopné koupelové soli vám potom poskytnou relaxaci na konci dlouhého dne. Můžete si je koupit on-line nebo v lékárnách, můžete si je ale vyrobit snadno sami doma jen z několika ingrediencí. Návod na výrobu takové soli naleznete v samostatném okně u tohoto článku.

Na trhu se také prosazují luxusní produkty, kdy celebrity a módní ikony ve světě propagují značkové kosmetické přípravky s chemickými základy v konopí. Balzámové tyčinky na rty ošetřují rty a chrání je před opary, vysušením nebo infekcemi. Aplikují-li se doma vyrobené balzámy, které mohou obsahovat psychoaktivní látky, může uživatel prožít dokonce i lehký pocit zkouřenosti.

Pro úlevu od bolesti lze využít roztoky se základem v konopí. Mají dvojí výhodu. První je, že se aplikací samotnou masírují unavené a napjaté svaly a klouby. Tou druhou je, že konopí má i terapeutické a protizánětlivé vlastnosti. Výrobci těchto přípravků kombinují specifické odrůdy s oleji a dalšími přísadami, díky čemuž přinášejí uživatelům atraktivní a efektivní produkty, které jsou na trhu zcela bezkonkurenční.

Uskladnění roztoků je navíc poměrně pohodlné, protože skleněné lahvičky stačí umístit do tmavé, chladné spíže nebo do chladničky. Konopné lékárny ve světě tyto výrobky nabízejí jako lázeňské produkty, účinné aromaterapie a jako prostředky proti bolesti.

Pro skladování produktů z konopí se používají také bezpečnostní obaly, které jsou praktické pro ty, kteří využívají produkty z konopí k léčbě dětí a mladistvých (u produktů, které neobsahují THC, se není nutno obávat zkouřenosti a lze naplno využít léčebného potenciálu obsahu CBD, i když je pravda, že odborníci ve spojitosti s léčebnými účinky konopí často hovoří o nutnosti zachování synergie působení THC, CBD a ostatních složek rostliny).

Samotné použití tinktur nebo mastí je samozřejmě mnohem snadnější, než je tomu při kouření. Účinné látky se vstřebávají skrz kůži, takže je zapotřebí jen je nanést na povrch těla. Domácí konopné krémy a masti lze skladovat v užitných nebo dekorativních skleněných nádobách.

Při užívání tinktur je potom několik možností:

Tinkturu lze aplikovat pod jazyk, napočítat do 30 a poté polknout. Po absorpci skrze sliznici úst uživatel pocítí účinky téměř okamžitě.

Tinktury se mohou také přidat do nápojů. Pokud pacient přidá několik kapek do limonády nebo džusu, připraví si tak tekutý lék. Nástup účinku však trvá déle, protože lék musí pojít a být zpracován trávicím systémem.

Malé množství tinktury lze přidat i do potravin. Lze ji smíchat se salátovými dresingy, pudinky, omáčkami nebo polévkami. Nebo ji lze přidat prakticky do jakéhokoli libovolného receptu. Je ale zapotřebí myslet na to, že účinné látky z konopí jsou rozpustné v tucích.

Vstřebávání účinných látek z konopí potom urychluje alkohol. A tinktury jsou produkovány naložením konopných květů na nějaký čas do nejčistšího alkoholu. Naložit lze také hašiš, kief a záštipky nebo odstřižky. Alkohol extrahuje konopné terpeny a kanabinoidy a vzniká tak vysoce koncentrovaná kapalina.

Všestranné tinktury, masti a krémy nabízejí alternativu ke kouření a vapování. Pacient tak může zcela nahradit kouření jointů, nebo způsoby užívání konopí kombinovat.

Věda ve výzkumu konopí zatím pokulhává, ale uživatelé tvrdí, že mají z mastí aplikovaných a masírovaných do kůže pocit přímo sledovatelných pozitivních účinků, kdy konopí začne ovlivňovat endokanabinoidní receptory těla takřka okamžitě. Pacienti trpící artritidou, psoriázou a bolestmi svalů a kloubů se shodně rozplývají nad úžasnými účinky konopných přípravků. Jiní konopné masti uchovávají v domácnosti třeba pro případ nutnosti ošetření povrchových popálenin, štípnutí hmyzem, akné a puchýřů.

Také tinktury je ještě zapotřebí podrobit řádnému odbornému výzkumu, ale těm, kteří nechtějí nebo nemohou kouřit, mají potíže s polykáním potravin, nebo chtějí mít větší kontrolu nad dávkováním, poskytují tinktury spolehlivou (a stále populárnější) možnost užívání konopí.

Jak vidíte, konopné tinktury a masti mohou být pro zdraví velmi přínosné, je však nutno věnovat zvýšenou pozornost dávkování. Nejlépe své tělo zná sám pacient a stejně tak především on ví i to, jakou úroveň úlevy hledá. Musí tedy pomalu a postupně zjistit správnou dávku. Určitě také například není vhodné, aby se masti nanášely na opalovací krém, nebo aby se tinktura nalévala přímo z lahvičky.

Stejně jako u potravin si pacient musí najít množství, které je pro něj optimální.

Návod na výrobu konopné koupelové soli
Začněte se čtyřmi šálky Epsomské soli. Přidejte vůni citronu a pomeranče pro citrusové aroma. Smíchejte vše s ¼ šálku olivového nebo kokosového oleje s konopím a s 20 kapkami esenciálních olejů (například citronového, pomerančového nebo limetkového). Vše dobře promíchejte a skladujte ve skleněných nádobách. Poté si můžete dopřát relax ve vaně s ¼ až ½ šálku soli rozpuštěné v teplé vodě. Můžete si připravit také vlastní balzámy a pleťové vody podle receptů, které najdete na internetu.
Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

seedbank -30%

Další články:

Nepřehlédněte:

Časopis Roots se stává mediálním partnerem prvního ročníku Festivalu konopí Growfest, události slavící Světový den konopí v roce 2024.