Je docela možné, že jste to s novoročními oslavami trochu přepískli a teď si říkáte, že už nikdy nebudete pít alkohol. Nebo vás čeká nějaká rodinná oslava a tušíte, že to bude zase divoká jízda. Ať tak nebo tak, určitě se vám bude hodit pár tipů, jak se druhý den rychle vypořádat s nepříjemnou kocovinou, abyste byli co nejdříve fit. A mohli třeba rovnou do práce.
Drahocenná metla lidstva
Alkohol se vstřebává téměř okamžitě dutinou ústní, také již stěnou žaludeční a zbytek se vstřebává ve střevech. Rychleji se vstřebává z teplých alkoholických nápojů nebo nápojů s bublinkami. Pro tělo je alkohol vysokým přívalem energie, se kterou si nějak musí tělo poradit. Zároveň tlumí mozkovou aktivitu (to asi na vlastní kůži většinou zaznamenáte) a ovlivňuje nervovou soustavu. Proto u někoho vyvolává agresivitu a u jiného třeba deprese. Snadno vyvolává závislost a v každé ekonomické situaci jde velmi dobře na dračku.
Žízeň po další sklence
Proč po alkoholu bolí hlava? Alkohol umí ovlivnit také tvorbu hormonů, které nutí ledviny tvořit více moči, a tělo se tak rychle odvodňuje a dehydruje. Proto rychle nastupuje pocit žízně po dalším pití, sucho v ústech, únava a bolest hlavy.
Začněte pít
V prvé řadě se kocoviny rychleji zbavíte, když pořádně doplníte tekutiny. Vypijte tedy tolik vody, kolik dokážete. Čistá voda je alkoholem zmučenému tělu nejpřístupnější spíše než slazené nápoje, nebo dokonce černá káva, která rovněž dehydruje. Napijte se vody nejlépe ještě v noci, kdykoliv se probudíte. Skvělým pomocníkem v boji s kocovinou je brusinkový džus – nedráždí citlivý žaludek, obsahuje hodně vitamínů a podporuje regeneraci močového systému.
Snídaně je základ
Blahodárný vliv na alkoholem oslabené tělo mají překvapivě vejce na jakýkoliv způsob. Někteří nedají rovněž dopustit na celozrnné pečivo s medem, který pomáhá zmetabolizovat škodliviny z těla. Protože taková regenerace dá tělu pořádně zabrat, neváhejte sáhnout ani po větších vitamínových bombách, jako je banán nebo kiwi, třeba ve formě smoothie.
Jídlo s magneziem
Aby se tělo dostalo do původního stavu před alkoholovou jízdou, potřebuje k tomu hořčík, který se spotřebovává ve snaze odbourat alkohol. Rychlejší regenerace tedy dosáhnete doplněním hořčíku, ať už formou tabletky, nebo potravinami – nejvíce hořčíku se přirozeně vyskytuje v banánech, luštěninách, špenátu nebo v oříšcích.
Osvědčené rady
Už z dob našich babiček je známou skutečností, že na tělo blahodárně působí pravý a poctivý vývar (ať už masový, či zeleninový) nebo česnečka. Je to díky tomu, že doplní tekutiny tělu, uklidní překyselené prostředí žaludku a obsahují blahodárné živiny. Nezapomenutelným evergreenem jsou také kyselé okurky. Ty obsahují v láku cukr, vodu, ocet a soli a pomáhají tak rychleji vyrovnat elektrolyty v těle. Nejlépe uděláte, když se po ránu napijete přímo okurkového láku.
Překvapivě kafíčko
I když káva má také schopnost dehydrovat, a proto by mnohé asi nenapadla k regeneraci kocoviny, kofein může v tomto případě pomoct. Dokáže totiž rozšířit cévy a uleví tak tlaku v hlavě. Pokud si ale chcete dát kafíčko ráno po divoké noci, volte raději to s mlékem a cukrem, pro vyrovnání hladiny cukru v krvi. Mléko také neutralizuje kyselé prostředí v žaludku.
Tip navíc
A nakonec taky jeden tip, na který možná budete mít chuť – i když se vám za nic na světě nechce hýbat, vyzkoušejte jako terapii proti kocovině ranní sex, máte-li s kým. Je to takový blahodárný lék na všechno, který stimuluje tvorbu hormonu štěstí, rozproudí krev v těle a napomáhá stabilizovat také krevní tlak. Zejména u mužů přináší kocovina více než kvalitní sexuální prožitky. A když už ne sex, vsaďte alespoň na pohyb jako takový, třeba si běžte zaběhat. Uvidíte, jak zázračný účinek to bude mít.
“Blahodárný vliv na alkoholem oslabené tělo mají překvapivě vejce na jakýkoliv způsob”
Foto: shutterstock.com