Rakovina prsu je v současné době nejčastějším nádorem u žen v České republice. V České republice je ročně diagnostikováno více než 7000 nových případů. Riziko toho nádorového onemocnění stoupá s přibývajícím věkem. I přesto, že se počet nemocných každý rok zvyšuje, klesá úmrtnost. Důvodem jsou především nové možnosti konvenční léčby, jako je chirurgická léčba, biologická léčba, chemoterapie i radioterapie.

Co pro sebe můžeme udělat navíc?
Jednou z možností, jak s touto nemocí efektivně bojovat přírodní cestou, jsou medicinální houby. Je to v poslední době velmi diskutované téma jak mezi onkologickými pacienty, tak i mezi lékaři onkology. Obvykle se medicinální houby užívají souběžně s konvenční léčbou.

Medicinální houby
Léčivé účinky hub využívá čínská medicína již po staletí. Jejich účinky jsou založeny nejen na zkušenostech, ale dnes i na mnoha vědeckých studiích, které dokazují, že houby mají výraznou schopnost modulovat naši imunitu. Houby v organismu zvyšují a aktivizují velké množství makrofágů, T-lymfocitů či NK buněk. Tyto buňky imunitního systému atakují a ničí rakovinné buňky. Účinné látky obsažené v houbách mají však také schopnost přímo zabíjet nádorové buňky a omezit jejich dělení. Houby v neposlední řadě eliminují šíření rakovinných buněk dále do těla, tzv. metastázování.

Doplněk při chemoterapii a radioterapii
Radioterapie i chemoterapie sice účinně bojuje proti nemocným buňkám, má však také
dopad na zdravé buňky. Tento drastický zásah do těla má za následek oslabování již
oslabeného organismu. Medicinální houby jsou jedním z vhodných řešení při chemoterapii a
radioterapii, na rozdíl od běžných bylinek totiž neoslabují působení chemo či radioterapie.
Podáváním medicinálních hub je možné zmírnit nevolnost, omezit ztrátu vlasů i poškození
kostní dřeně.

Jaké medicinální houby jsou vhodné?
U rakoviny prsu (podobně i u rakoviny plic) se obvykle doporučuje užívat kombinaci tří medicinálních hub ve formě houbových extraktů:

Maitake je jednou z nejvýznamnějších hub užívaných při léčbě karcinomu prsu. Podle vědeckých studií obsahuje bioaktivní složku (D frakci), která je známá pro své protinádorové schopnosti. Tato složka dokáže u rakovinových buněk vyvolat apoptózu, tj. sebevraždu rakovinové buňky.

Druhou houbou je Coriolus, který je využíván tradiční čínskou medicínou k léčbě celé řady nemocí. Coriolus pomáhá při únavě, moduluje funkce imunitního systému a v neposlední řadě má prokázané protirakovinné účinky. Dokáže efektivně likvidovat nejrůznější patogenní buňky, ať už jde o viry, bakterie, chlamydie, borelie či rakovinné buňky.

Houba Reishi je jednou z nejvyhledávanějších medicinálních hub. Její léčebné účinky se využívají více než 4000 let. Díky vysokému obsahu polysacharidů je často používaná k léčbě nádorových onemocnění a k jejich prevenci. Dokáže pomoci i u kardiovaskulárních problémů či při špatném spánku. Imunitní systém, dokáže nejen posilovat, ale i regulovat, pokud je jeho odpověď nepřiměřená. Toho se využívá třeba u alergií či autoimunitních problémů.

Coriolus
Coriolus
Reishi
Reishi
Maitake
Maitake