Bruisewort – modřinová bylina
Také „knitbone“- kostisrost či „boneset“- rovnač kostí jsou anglická označení pro kostival lékařský – léčivku, kterou dříve popsal římský přírodní léčitel jako rostlinu schopnou po uvaření jejího kořene vytvářet lepivou hmotu, umožňující slepit kusy masa zpět k sobě.
Tato hmota, pocházející z byliny považované již od starověku za opravdu významnou léčivku, po nějakém čase údajně ztvrdne jako sádra. Dříve se využívalo těchto vlastností nejen na bojištích k ošetření ran a zlomenin, ale i staří Řekové používali šťávu z rostliny na různá poranění, neboť věřili v její schopnost spojovat roztrhanou tkáň.
Z minulosti se dochovali informace, že listy byly využívány k jídlu a léčivka s sebou nese lidová pojmenování jako svalník větší, lupen sladký, medunice anebo kobylí mléko. Najdeme zmínku o tom, že se v minulosti používala k výrobě vína a je dokázána i skutečnost, že dříve byla pro svůj rychlý růst pěstována jako krmivo určené domácím zvířatům. Současnost a moderní technologie však proti těmto praktikám vystupují s důkazy, prokazující obsah několika toxinů a tak se již nějaký čas praktiky nedoporučují.
Bylina je opředena mnoha magickými příběhy, u nás je známá pod názvem Kostival lékařský a její latinské pojmenování vzniklo spojením slov „symphyo“, znamenající spojuji a „phyton“ s významem rostlina. Některé informace a příběhy spojované s jejími vlastnostmi pochází již z 12. Století, avšak dodnes kostival využívají porodní báby v Mexiku k léčbě roztrhaných porodních cest. Magické příběhy popisují situace, kdy mrtvé zvíře ponořené do lázně s příměsí rostliny vyskočí a uteče, nebo se nasekané maso po povaření v hrnci s kostivalem promění ve šťavnatý steak.
V současnosti je na většině území zakázána vnitřní aplikace této byliny, ale například v Austrálii, Kanadě či Británii je její užití zcela legální. Kostival lékařský je původem z Evropy, západní Sibiře a Malé Asie, později byl dovezen i do Severní Ameriky a u nás jej najdeme planě růst na březích potoků, řek či jiných mokřinách, ale také na okrajích lesů, ve vlhkých příkopech, při plotech či na skládkách. Je léčivkou skutečně rozšířenou, pěstuje se v mnoha kultivarech pro dekorativní účely a je známo asi 35 druhů kostivalů.
Je to milovník polostínu a půd vlhkých, hlinitých, jílovitých, výživných, slabě kyselých až slabě zásaditých. Tato vytrvalá rostlina dorůstá výšky 60 – 100 cm, lodyhu má přímou a v horních částech rozvětvenou. Listy vyrůstají střídavě, jsou chlupaté a mají vejčitě kopinatý až kopinatý tvar. Z rubové strany jsou listy silně žilnaté. Květy jsou pětičetně souměrné v dvojvijanech a okvětní lístky září odstíny načervenalé, fialové, modrofialové, červenofialové a vzácně i růžové či bílé barvy.
Kostival kvete od května do července a jeho plodem jsou lesklé tvrdky. Jedna rostlinka obsahuje až 800 semen. Víceletý kořen kostivalu je na vnější straně tmavě hnědý až černý, uvnitř nažloutlý až bílý a má tloušťku jako palec. Ne řezu je hodně slizký, mazlavý a mastný. Kostival má kořeny uloženy poměrně hluboko a jeho vyhubení je skutečně obtížné. Ke sběru se využívá zejména právě kořene kostivalu, ale někdy i listů a doporučuje se jen k zevní aplikaci, jelikož obsažené alkaloidy mohou vykazovat karcinogenní vlastnosti a při dlouhodobém užívání jsou schopny vážně poškodit organismus.
Kostival se používá převážně jako mast, na obklady anebo koupele. Obsahuje slizové látky, třísloviny, silice, alkaloidy, listy obsahují vápník, draslík, fosfor, vitamíny A, C a B12, dále allantoin, cholin, asparagin, konsolicin a konsolidin.
Dříve bylo kostivalu využíváno zejména na zlomeniny a to pravděpodobně pro jeho velký obsah organicky vázaného vápníku a příznivý vliv allantoinu. Kostival lékařský podporuje tvorbu červených krvinek, ovlivňuje krevní oběh, působí protizánětlivě a má příznivé účinky na záněty žaludeční sliznice. Napomáhá eliminovat poruchy trávení, krvácení žaludku, žaludeční vředy, záněty pohrudnice, krevní výrony, také napomáhá zlepšovat poruchy meziobratlových plotének (vyhřeznutí) a prokrvení nohou.
Zevní aplikace kostivalu je populačně rozsáhlá, masti z kostivalu léčí opařeniny, popáleniny i kůži spálenou od slunce, zastavuje krvácení, mírní bolesti, hojí drobné rány a odstraňuje modřiny po zánětu žil. Napomáhá k hojení ran a k regeneraci tkáně, obkladem pomůže při dně, při chronických chorobách kloubů či kostí, při zánětech svalových i šlachových pouzder, při křečových žilách a zvláště pak na bércové vředy. Dále se aplikuje při revmatismu, revmatoidní artritidě, na otoky kloubů, svalovou slabost a periferní svalové ochrnutí, na podvrtnutý kotník, natažené kloubní vazy i hnisaní kostí. Žvýkání kořene kostivalu údajně zažene žízeň a odvarem lze vyplachovat ústa při paradentóze.
A ačkoli magické příběhy doprovázející Kostival lékařský popisují opravdu nereálné, vzácné a jedinečné výsledky při regeneraci organismu či přeměně kusů masa na steak, nemění to nic na skutečnosti, že je bylinou opravdu významně účinnou a nechybí k tomu nespočet důkazů. Vyzkoušejte sami čeho je „kostisrost“ reálně schopen.