„Zázračný elixír zdraví „ – Pokud někdo stoná, vhodná Kalisie vonná.
Tato bylina oprávněně zvaná zázračnou, byla proslavena hlavně lidovým léčitelem a homeopatem V. N. Ogarkovem. Tento muž po dobu dvaceti let trpělivě shromažďoval zkušenosti z lidového využití „Zlatého vlasu“ a praktickým léčením prověřoval jeho schopnosti.
V Rusku lidově označená jako „Zlatý vlas“, stejně jako domácí ženšen, Venušin vlas a živý vlas je Kalicie vonná využívána již po mnoho let. U nás je tento druh byliny téměř neznámý, a i když se pyšní hodností velmi hezké pokojové rostliny, důvod k seznámení je zde mnohem významnější. O tom svědčí i intenzivní výzkum prováděný v bývalém Sovětském svazu, ale i v USA a to v oblasti vojenského využití hlavně pro širokou škálu léčivosti aplikovatelné téměř na veškerá onemocnění.
Více než sto let je Kalisie pěstovaná jako okrasná pokojová rostlina, ale její vynikající léčivé schopnosti jsou známé pouhých dvacet až pětadvacet let. Byla používána v mnoha formách jako lihový extrakt, mast, balzám, odvar, čerstvá šťáva nebo olej. Tento „elixír zdraví“ vám usnadní udržet organismus v dobré kondici, zachovat mladistvou svěžest, posílit obranyschopnost a má silný ozdravující vliv.
Jejím rodným místem je Střední a Jižní Amerika, poté se rozšířila do Tichomoří, Austrálie a Mexika. Tato výjimečná krasavice roste v tropech a subtropech, kde se ve stínu vysokých dřevin schovává před přímým slunečním svitem, protože prudké slunce listy Kalisie často spaluje a poté rostlina postupně uhyne. V našich podmínkách, jak již bylo zmíněno, se pěstuje převážně jako pokojová rostlina, jelikož nejen na slunce, ale i na chlad je tato léčivka citlivá. Teploty klesající pod 12 °C jsou pro ni též smrtící. V letním období ji však můžete vysadit i do zahrady, nebo si osadit truhlík na terase, ale pamatujte na její citlivost vůči slunci. Musíte zvolit polostinné místo. Kalisii pěstovanou doma uložte na teplé, též stinné místo a v létě ji každodenně dopřejte zálivku. V zimním období zalévejte maximálně třikrát do týdne a hnojte pouze jednou týdně. V případě, že by se venkovní teploty udržely nad 12 °C, vám Kalicie venku vydrží do doby prvních ranních mrazíků. Pokud byste si chtěli léčivku namnožit, ideálním obdobím je měsíc březen až duben.
Kalicii využíváme k léčbě ve chvíli, kdy na oddencích vyroste alespoň devět kolének a ty se zbarví do hnědofialové barvy. Je to mohutná vytrvalá bylina se dvěma typy výhonů. Výhony jsou vertikální s masitými listy, dvouřadě a střídavě usazenými na výhonku. Výhon může dorůstat výšky 50 – 100 cm a svým vzhledem připomíná kukuřici. Listy má rostlina 20 – 30 cm dlouhé, 5 – 6 cm široké a mají tmavě zelenou barvu. V dospělosti rostlin vyrůstají z hlavního výhonu horizontální lianovité, nafialovělé oddenky (tzv. stolony) složené z kolínek, zakončené růžicí listů. Ke snadnému množení můžeme využít tyto koncové růžice, které po odřezání necháme zakořenit ve vodě. Za vhodné péče se vám starší rostliny odvděčí vykvetením bílých kvítků. Velkou zajímavostí, kterou díky dobré péči můžete pozorovat u vykvetlých rostlin, je, že asi hodinu až dvě před deštěm se rozvoní slabou, ale příjemnou vůní, připomínající Hyacinty. Květenství vytváří drobné bílé shluky na stoncích. Rostlina dorůstá výšky až 80 cm. Většina pěstitelů pokojových rostlin zná lidově zvanou Voděnku, která je Kalicii velmi podobná a je považována i za její příbuznou.
Účinnými látkami této byliny jsou především flavonoidy kveratin a kompferol. Dále obsahuje alkaloidy, glykosidy, polysacharidy, fytosteroly, kyselinu gamalinolenovou, vitamíny skupiny B, vitamín C a minerální látky jako vápník, chrom, bór, měď, selen, vanad a v největším množství železo. Bylo prokázáno, že větší účinnosti u Kalisie dosáhneme tím, že si rostliny připravené na léčení vložíme do sáčku a uložíme do chladničky na dobu čtrnácti dnů, do teplot 2 až 4 °C a po třech dnech můžeme rostliny dále zpracovávat. Tato metoda je označována jako metoda Filatova – ruského vědce, který popsal tuto metodu biogenních stimulátorů, které rostlina produkuje z tzv. posledních rezerv končícího života.
Vědecké výzkumy prováděné jak v USA, tak v Rusku prokázaly, že šťáva z Kalisie obsahuje látky, zabraňující v bujení rakovinných buněk. Lze ji využít u nádorových onemocnění, která se z důvodu umístění v těle nedají operovat, anebo u metastáz, které jsou již díky své rozsáhlosti neoperovatelné a na posledním místě také na posílení imunity po odoperovaných nádorech. Lidské tělo má od přírody dispozice k rakovinným novotvarům a ani po operacích není stoprocentní jistota, že se za nějaký čas onemocnění neobnoví. Využitím Kalisie se toto riziko podstatně sníží a šance na vyléčení se naopak zvýší. Je to opravdu významný antioxidant, zachycuje volné radikály a detoxikuje játra. Vylučuje toxické látky z organismu a je i velkým pomocníkem při léčbě alkoholové a nikotinové závislosti. Napomáhá při léčbě prostaty, alergie, Alzheimerovy nemoci, Parkinsonovy nemoci, roztroušené sklerózy, artrózy, srdeční arytmie, astmatu, bakteriálních a virových onemocnění, migrénách a bolestech hlavy, bolestech kloubů, bolestech zad, bolestech uší, zánětu nosních mandlí, zánětech dásní, bolestech zubů a reguluje průjmy a zácpy.
Jako další napomáhá při léčbě Crohnovy nemoci, cyst v prsou a varleti, výrazně pomáhá při cukrovce, odstraňuje otoky, hojí rány a spáleniny, léči vysoké horečky, tlumí kašel, chřipku, angínu a s ní doprovázenou bolest v krku. Stimuluje imunitní systém, lymfatické cesty, rozpouští ledvinové kameny a písek, omlazuje buňky a zpomaluje stárnutí. Tato bylina taky podporuje činnost srdce, cévního i žilního systému, napomáhá odstranit pálení žáhy, syndrom chronické únavy, polypy v nose, ve střevech a ve žlučníku, pomáhá komplexně vyčistit organismus a pomáhá i pří očním šedém zákalu. Je využívaná při zánětech žaludku, dvanácterníku, sleziny, štítné žlázy, zánětu průdušek a endokrinního systému. Spektrum využitelnosti je opravdu široké jak sami vidíte a to jsem ani v nejmenším nevypsala vše, kde může tato nenápadná přitom skvostná bylina pomoci. Pro příklad vám uvedu přípravu dvou nejběžnějších forem používání. Sama jsem z této rostliny natolik okouzlena, že jsem si ji pořídila domů a věřím, že nejen svými schopnostmi, ale jednou i květem a vůní před deštěm mě potěší.