Tuto rostlinu dnes můžeme vidět na zahrádkách našich babiček i v truhlících na balkóně městských bytů. Bazalka, přezdívaná také jako „královská bylina“, je k dostání v obchodech i v sušené formě. Její skutečné kouzlo ale poznáte teprve, až ji čerstvou utrhnete na své zahrádce. Dříve lidé věřili, že u soudu odhalí lháře, a pokud ji člověk nosí v kapse, přináší blahobyt a lásku. Zaručeně vám tato bylina přinese kouzlo do kuchyně, a jak se říká, láska prochází žaludkem.
Nemohu opomenout její léčivé účinky na tělo i duši, čímž nám potvrzuje svou vzácnost a sílu. Bazalka je řazena do čeledi hluchavkovitých. Má přibližně 60 druhů, z nich lidé pro různé účely využívají nejméně 7. Nejrozšířenější je v Africe a Jižní Americe a několik druhů se pěstuje po celém světě. Využívají se především druhy Ocimum americanum, O. basilicum, O. citriodorum, O. gratissimum, O. kilimandscharicum, O. minimum a O. tenuiflorum.
Bazalka a její historie
Bazalka pochází z přední části Indie, do světa se postupně začala šířit již od starověku. Jméno „basilicum“ je odvozeno z řečtiny a v překladu znamená „královský“. V německy mluvicích zemích je tato léčivá bylina nazývána „královskou bylinou“. Vedle egyptských faraonů ji uctívali především staří Římané, kteří ji pro afrodiziakální účinky dali přívlastek „kouzelnice lásky“. V Indii je tato rostlina považována za svatou a je využívaná při náboženských obřadech. Do střední Evropy ji přivezl Karel Veliký, poté se začala pěstovat jako léčivka v klášterních zahradách.
Tato stálezelená jednoletá rostlina nebo keř dorůstá podle druhu výšky 20-60 cm. Některé druhy se od sebe liší tvarem listů, vůní i barvou. Většina rostliny je porostlá chloupky, má vejčité, kopinaté listy a její květy mají bílou barvu, u některých druhů růžovou. Bazalce se výborně daří v teplých, slunných a chráněných polohách. Roste především v teplém středomořském podnebí, vyžaduje alespoň 5 hodin slunečního svitu denně a teploty nad 10 °C. Daří se jí v dobře odvodněných půdách. Je využívána jako zelenina i koření v gastronomii, pro okrasné i náboženské účely a je zdrojem oleje.
Většina odrůd této rostliny obsahuje ve svých listech 0,3 až 1,5 % oleje. Druhy O. gratissimum a O. kilimandscharicum obsahují přes 3 % olejů. Získávaný bazalkový olej obsahuje hlavně linalol, estragol a kafr. Olej se mimo listů získává také ze semen, které se lisují za studena.
Bazalková tinktura
- Dvě hrsti listů této byliny zalijeme půl litrem 60% lihu.
- Vše louhujeme čtrnáct dní, uložené na teplém místě.
- Tuto směs dvakrát denně protřepejte.
- Po uplynutí této doby směs přecedíme, nalijeme do tmavé sklenice a je doporučeno užívat třikrát denně 10 kapek, nakapaných do dvou dl vody.
Dnes Bazalku považujeme za velmi chutné a výrazně aromatické koření. Má kořeněnou vůni s nasládlými tóny. Obsahuje éterické oleje, podporuje sílu pohlavních orgánů. Je na seznamu léčivých bylin a můžeme ji použít při různých chorobách. Látky obsažené v této rostlině podporují vylučování žaludečních šťáv, působí proti plynatosti, usnadňují trávení a podporují chuť k jídlu. Bazalka také napomáhá dýchacím cestám a při odkašlávání. Má dobrý vliv na činnost ledvin a slinivky břišní. Podporuje schopnost „zůstat nohama na zemi“. Patří mezi nejsilnější nervová tonika. Zmírňuje stres, nastoluje psychickou pohodu a má vliv na celou nervovou soustavu.